Ndërlidhjet

Ukrainë: Shënohet dyvjetori i protestave


Pamje gjatë marshit përkujtimor të vitit të kaluar për protestat Euromaidan në Kiev

Pamje gjatë marshit përkujtimor të vitit të kaluar për protestat Euromaidan në Kiev

Në gjithë Ukrainën po shënohet Dita e Dinjitetit dhe Lirisë, me ç’rast përkujtohen protestat Euromaidan, nga të cilat u përmbys presidenti i atëhershëm, Viktor Yanukovich.

Përkujtimet për ngjarjet e vitit 2013 janë mbajtur jo vetëm në kryeqytetin Kiev, por edhe në qytete të tjera të Ukrainës.

Zyrtarët qeveritarë, pjesëmarrësit e protestave Euromaidan dhe qytetarët e zakonshëm, sot kanë mbajtur ceremoni dhe kanë vendosur lule në një monument në Kiev, që është ngritur në nderim të protestuesve të vrarë gjatë përleshjeve me forcat e sigurisë.

Protestat Euromaidan filluan më 21 nëntor të vitit 2013, kur demonstruesit u tubuan në Kiev, pasi Yanukovich kishte shpallur se po i shtynte planet për nënshkrimin e Marrëveshjes së Asocimit me Bashkimin Evropian dhe do të synonte lidhje më të afërta me Rusinë.

Në shkurt të vitit 2014, Yanukovich u largua në Rusi dhe u shkarkua nga posti i presidentit.

Presidenti aktual i Ukrainës, Petro Poroshenko, i ka uruar vendit përvjetorin dhe ka shpallur se e ka nënshkruar një pako të ligjeve që sigurojnë udhëtim pa viza me Bashkimin Evropian.

Në një deklaratë me shkrim, Poroshenko tha se “e dinë se populli nuk është i kënaqur me cilësinë dhe ritmin e ndryshimeve pas Euromaidanit” dhe ka shtuar se “reformat që kanë filluar ende nuk kanë sjellur përmirësim në standardin e jetesës”.

Mëtutje ai ka theksuar se “lufta kurrë nuk ka sjellur lulëzim. Ne i kemi qëndruar dhe po i qëndrojmë aksionit ushtarak në territorin tonë dhe agresionit ekonomik të përmasave të gjëra nga Rusia”.

XS
SM
MD
LG