Ndërlidhjet

Kremlini: Putini nuk do të takohet me Erdoganin


Ahmet Davutoglu (majtas) dhe Jens Stoltenberg gjatë një konference për media sot në Bruksel

Ahmet Davutoglu (majtas) dhe Jens Stoltenberg gjatë një konference për media sot në Bruksel

Mospajtimi diplomatik ndërmjet Turqisë e Rusisë për shkak të rrëzimit të aeroplanit luftarak rus nga aeroplani i Forcave ajrore turke, ka vazhduar edhe sot, pasi të dy palët i kanë mbrojtur qëndrimet e tyre.

Një zëdhënës i Kremlinit, tha se presidentit rus, Vladimir Putin, nuk do të takohet me presidentin e Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, gjatë mbajtjes së samitit për klimën në Paris, pasi Turqia ka refuzuar të kërkoj falje.

Në Bruksel, kryeministri i Turqisë, Ahmet Davutoglu, tha se asnjë vend nuk mund të insistoj në kërkim falje, për shkak se një vend e ushtron të drejtën dhe obligimin për mbrojtjen e hapësirës së vet ajrore.

Ankaraja insiston se aeroplani rus ka fluturuar brenda hapësirës ajrore turke më 24 nëntor dhe i ka injoruar thirrjet para se të qëllohej.

Davutoglu ka thënë se Ankaraja dëshiron që Rusia t’i rishqyrtoj sanksionet ekonomike kundër Turqisë, të imponuara më 28 nëntor nga ana e presidentit Putin.

Njëherësh, sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, tha se Turqia dhe aleatët e NATO-s janë të shqetësuar për praninë e shtuar të ushtrisë ruse në rajon.

Ai ka theksuar se NATO-ja është e fokusuar në qetësimin e situatës.

XS
SM
MD
LG