Ndërlidhjet

Ukraina ndalon produktet ushqimore ruse


Ilustrim

Ilustrim

Ukraina ka njoftuar se që nga data 10 janar do t’i ndalojë prodhimet ushqimore ruse që të hyjnë në Ukrainë.

Kjo është përgjigje e Kievit ndaj veprimeve të ngjashme nga Moska që kanë hyrë në fuqi nga data 1 janar.

Sanksionet nga ana e Ukrainës që janë publikuar në faqen e internetit të qeverisë ukrainase, përfshijnë ndalimet për mishin, peshkun, produktet e qumështit si dhe pemët dhe perimet.

Rusia i ka ndaluar produktet ukrainase me 1 janar duke thënë se një veprim i tillë është i nevojshëm, me qëllim të ruajtjes së tregut të brendshëm rus.

Hyrja në fuqi e Marrëveshjes për tregëti të lirë në mes Ukrainës dhe BE-së, sipas Rusisë, mund të bëj që Ukraina, produktet ruse t'i transportojë për në Evropë pa paguar taksat doganore.

Një përpjekje e Rusisë për ta penguar Marrëveshjen e tregëtisë së lirë në mes të BE-së dhe Ukrainës, kishte dështuar në vitin 2013. Në këtë kohë ishin shkaktuar protesta që çuan më pas në rrëzimin e presidentit pro-rus të Ukrainës.

XS
SM
MD
LG