Ndërlidhjet

Libi: Nga sulmi me bombë dhjetëra të vrarë


Pamje pas një sulmi të mëparshëm kundër policisë në Libi

Pamje pas një sulmi të mëparshëm kundër policisë në Libi

Së paku 21 vetë janë vrarë nga një makinë bombë, e cila e goditi një qendër stërvitore të policisë në qytetin perëndimor Zliten në Libi, kanë thënë zyrtarët dhe kanë raportuar mediat.

Megjithatë, prefekti i Zlitenit, Miftah Lahmadi, tha se janë vrarë 40 vetë, pasi kamioni-bombë ka eksploduar në qendër ku ishin mbledhur qindra rekrutë.

Për këtë sulm askush nuk e ka marrë prëgjegjësinë, por konsiderohet se ai është kryer nga lojalistët e grupit esktremist, Shteti Islamik.

Prej kryengritjes së vitit 2011, kur u përmbys diktatori, Muammar Qadaffi, Libia është në kaos, meqë grupet e ndryshme të armatosura luftojnë për territore dhe kontroll të naftës.

Muajin e kaluar, Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara e ka mbështetur marrëveshjen paqësore të ndërmjetësuar nga OKB-ja ndërmjet grupeve të ndryshme në Libi, për formimin e qeverisë së unitetit kombëtar.

Perëndimi shpreson se kjo marrëveshje, që në Këshillin e Sigurimit të OKB-së është mbështetur unanimisht më 23 dhjetor të vitit të kaluar, do të sjell stabilitet dhe do të ndihmoj në luftimin e pranisë në rritje të grupit militant, Shteti Islamik, në Libi.

XS
SM
MD
LG