Ndërlidhjet

Pakistan: Dy sulmues të vrarë nga përleshja në një universitet


Pamje televizive të njerëzve të evakuuar nga një universitet në Pakistan sot në mëngjes

Pamje televizive të njerëzve të evakuuar nga një universitet në Pakistan sot në mëngjes

Policia në Pakistan thotë se i ka vrarë së paku dy militantë në mesin e një grupi të personave të armatosur, që sot e kanë sulmuar një universitet në pjesën veriore të Pakistanit.

Raportohet, po ashtu, se është vrarë një mësimdhënës dhe tre vetë të tjerë janë plagosur.

Ky njoftim u bë derisa përleshja e armatosur po vazhdon në Bacha Khan University në Çarsada, një qytet në Provincën Pakhunkhwa, afro 17 kilometra në verilindje të kryeqytetit provincial, Peshavar.

Raportohet se personat e armatosur kanë hyrë në universitet dhe i kanë filluar të shtënat kundër studentëve dhe arsimtarëve.

Brenda universitetit janë dëgjuar edhe eksplodime.

Studentët dhe profesorët në këtë universitet i thanë Radios Mashal, që është pjesë e Radios Evropa e Lirë, se militantët kanë hapur zjarr në kapacitetet e shkencave kompjuterike dhe të menaxhmentit, gjatë mëngjesit, derisa mbretëronte një mjegull e dendur.

Pasi u njoftua për vrasjen e dy militantëve, policia tha se e ka shpëtuar pjesën më të madhe të studentëve.

Por, policia thotë se mendohet se militantët ende gjenden në katin e dytë dhe të tretë të ndërtesës së universitetit.

XS
SM
MD
LG