Ndërlidhjet

SHBA: Ish-ushtari amerikan i liruar nga Irani, arriti në shtëpi


Amir Hekmati flet para reporterëve pasi arriti në aeroportin në Flint të Miçigenit

Amir Hekmati flet para reporterëve pasi arriti në aeroportin në Flint të Miçigenit

Ish-ushtari i Marinës së Shteteve të Bashkuara, Amir Hekmati, i liruar nga Irani javën e kaluar, gjatë këmbimit të të burgosurve, ka arritur mbrëmë në Shtetet e Bashkuara, pasi në Iran është mbajtur më tepër se katër vjet, me ç’rast ai ballafaqohej edhe me dënim me vdekje.

“Jam i lumtur që përfundimisht jam në shtëpi”, u tha gazetarëve Hekmati, 32 vjeçar, pasi aeroplani me të cilin ka udhëtuar ateroi në qytetin e tij, Flint në Miçigen.

“Ishte rrugë shumë e gjatë, udhëtim shumë i gjatë dhe për fat të keq, shumë njerëz kanë udhëtuar me mua në këtë rrugë”, tha ai.

Hekmati dhe katër iraniano-amerikanë të tjerë, janë liruar në kuadër të këmbimit të të burgosurve gjatë fundjavës së kaluar.

Lirimin e tyre Irani e ka shpallur më 16 janar, të njejtën ditë kur janë tërhequr sanksionet ndërkombëtare kundër Iranit.

Amir Hekmati ishte arrestuar në gusht të vitit 2011, i akuzur për spiunim. Këto akuza familja e tij i ka hedhur poshtë. Fillimisht, ai ishte dënuar me vdekje.

Më vonë, një gjykatë e apelit e zëvendësoi atë me 10 vjet burg. Raportohet se ai i ishte nënshtruar torturës psikike dhe ishte i izolur në një qeli të burgut.

I pyetur për burgosjen në Iran, Amir Hekmati tha se “nuk ishte mirë”, por ka shpjeguar se stërvitja e tij në ushtri i ka ndihmuar t’i duroj vuajtjet.

XS
SM
MD
LG