Ndërlidhjet

Ted Cruz mund Donald Trumpin në Ajova


Kandidatët republikanë për president, Dolanld Trump (majtas) dhe Ted Cruz (djathtas)

Kandidatët republikanë për president, Dolanld Trump (majtas) dhe Ted Cruz (djathtas)

Senatori nga Teksasi, Ted Cruz, një konservator i madh i urryer nga liderët e partisë së tij, ka fituar në mesin e republikanëve në Ajova më 1 shkurt, duke mposhtur miliarderin Donald Trump.

Në mesin e demokratëve, ish-sekretarja amerikane e Shtetit, Hillary Clinton dhe senatori Bernie Sanders, janë thuajse në barazim, me një përqindje shumë të vogël nga zonja Clinton.

Kjo e fundit ka marrë 49.9 për qind të mbështetjes, derisa Sanders 49.4 për qind.

Në mesin e republikanëve, Cruz ka fituar 28 për qind derisa Trump 24 për qind. Për këtë të fundit, kjo është një goditje e madhe ngase ai ka udhëhequr në mesin e republikanëve në sondazhet e disa muajve.

Trump e ka minimizuar humbjen duke thënë se është i nderuar” që gjendet në vendin e dytë.

Votuesit në Ajova ishin të parët që kanë votuar për të preferuarit e tyre për president.

Se si rrjedh procesi i votimit në Shtetet e Bashkuara nga tani e deri në ditën e zgjedhjeve në muajin nëntor, lexoni edhe këtë:

Procesi i zgjedhjeve presidenciale në SHBA

XS
SM
MD
LG