Ndërlidhjet

Irani nderon me medalje negociatorët bërthamorë


Iranianët duke festuar në korrik të vitit 2015, pas arritjes së marrëveshjes mes Teheranit dhe fuqive botërore

Iranianët duke festuar në korrik të vitit 2015, pas arritjes së marrëveshjes mes Teheranit dhe fuqive botërore

Irani i ka nderuar sot medalje negociatorët bërthamorë iranianë, që gjatë vitit të kaluar kanë kontribuar në arritjen e marrëveshjes historike me fuqitë botërore.

Medaljen e Meritës, presidenti Hassan Rohani, ia ka dhënë Ministrit të Jashtëm, Mohammad Javad Zarif, në një ceremoni të organizuar në Teheran.

Shefi i programit bërthamor të Iranit, Ali Akbar Salehi, dhe ministri i Mbrojtjes, Hossein Dehghan, janë nderuar me Medaljen e Kurajos.

Gjatë ceremonisë, më shumë se njëzet zyrtarëve të tjerë iu janë dhënë medalje të ndryshme dhe pllaka nderi, për punën e tyre gjatë negociatave bërthamore.

Marrëveshja bërthamore e nënshkruar me 14 korrik mes Teheranit dhe gjashtë fuqive botërore ka rezultuar me heqjen e saknsioneve ndërkombëtare në muajin janar, pasi OKB ka vlerësuar se Teherani i ka përmbushur obligimet e saj për frenimin e aktiviteteve bërthamore.

XS
SM
MD
LG