Ndërlidhjet

Turqia “do të hakmerret” për sulmin në Ankara


Ankara, 17 shkurt 2016.

Ankara, 17 shkurt 2016.

Turqia është zotuar se do të hakmerret kundër autorëve të një shpërthimi të fuqishëm në Ankara, i cili ka lënë 28 persona të vrarë dhe 61 të plagosur.

“Turqia nuk do të struket dhe do të përdorë të drejtën e saj për vetëmbrojtje në çdo kohë, në çdo vend dhe në çdo rast”, ka thënë presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan.

Zyrtarët kanë thënë se sulmi i së mërkurës është shkaktuar nga një makinë e mbushur me eksplozivë. Makina ka shpërthyer në një zonë ku ndodhet selia e parlamentit dhe ajo e ushtrisë.

Përgjegjësinë për sulmin deri më tash nuk e ka marrë asnjë grup.

Shtetet e Bashkuara e kanë dënuar fuqishëm atë.

“Jemi me Turqinë, një aleat i NATO-s, një partner i fortë”, ka thënë zëdhënësi i Këshillit të Sigurisë Kombëtare të SHBA-së, Ned Price.

Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, ka thënë se nuk mund të ketë justifikim për “akte të tilla të tmerrshme” dhe se “aleatët e NATO-s duhet të qëndrojnë krah për krah në luftën kundër terrorizmit”.

Tetorin e kaluar, një shpërthim në Ankara ka vrarë mbi 100 veta.

Muajin e kaluar, ndërkaq, një sulmues vetëvrasës ka vrarë 10 veta në Stamboll.

XS
SM
MD
LG