Ndërlidhjet

Shqipëri: S'ka hapje kufijsh, por as ngritje muresh


Kufiri ndërmjet Greqisë dhe Maqedonisë

Kufiri ndërmjet Greqisë dhe Maqedonisë

Qeveria shqiptare është angazhuar përpara Bashkimit Evopian, për marrje të plota të përgjegjësive për situatën e krijuar të refugjatëve nga zonat e konfliktit, por kjo situatë është sfidë e Bashkimit Evropian.

Këtë bëri me dije kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama në konferencën e përbashkët për shtyp me Federica Mogherini, përfaqësuesen e lartë të BE-së.

“Shqipëria është një vend i vogël, por asnjëherë nuk i ka bërë bisht përgjegjësisë së vet me partnerët tanë. Jemi besnikë të vlerave dhe parimeve të Evropës; ne nuk do të hapim kufijtë, por nuk do të ngrejmë as mure. Jemi të gatshëm të marrim përgjegjësinë brenda një plani europian".

"Kjo është një sfidë evropiane, nuk është sfida e Greqisë, as e Italisë dhe aq më pak e Shqipërisë. Është sfidë e BE-së dhe brenda kësaj jemi edhe ne”, nënvizoi kryeministri Edi Rama, pas takimit me shefen e diplomacisë evropiane Federica Mogherini.

Pak ditë më parë Ministrja e Integrimit, Klajda Gjosha deklaroi se Shqipëria është e gatshme të presë refugjatë. Edhe Kreu i Kuvendit, Ilir Meta ka deklaruar se Shqipëria do të presë aq refugjatë sa ka mundësi.

Ndërkohë burime mediatike në Tiranë bëjnë me dije se qeveria shqiptare është bërë gati për bllokimin e refugjatëve në pikat e Kapshticës dhe Kakavijës, andej nga ku pritet të jetë edhe fluksi më i madh.

Mediat italiane dhe ato greke ndërkaq, kanë shkruar se trafikantët shqiptarë po bëjnë gati rrjetet e trafikut dhe mjetet e duhura motorike për dërgimin e emigrantëve në Itali përmes qyteti bregdetar të Vlorës.

Situata e bllokuar në kufirin mes Greqisë dhe Maqedonisë, ka sjellë në vëmendje Shqipërinë, si rrugë kalimi drejt Evropës Perëndimore, për refugjatët e ikur nga zonat e luftës në Siri apo Irak.

XS
SM
MD
LG