Ndërlidhjet

Rreth 150 militantë të vrarë në Somali nga sulmet amerikane


Ilustrim

Ilustrim

Pentagoni tha sot se ka lëshuar një sulm kundër një kampi trajnues në Somali, kundër luftëtarëve të Al-Shabaabit, duke vrarë rreth 150 militantë të këtij grupi terrorist.

Zëdhënësi i Pentagonit, kapitani Jeff Davis tha se sulmi gjatë fundjavës ndodhi rreth 200 kilometra në veri të kryeqytetit Mogadishu.

Davis tha se inteligjenca amerikane ka vlerësuar se grupi ishte duke u përgatitur për një sulm “të një shkalle të gjerë” dhe se përbënte kërcënim për forcat amerikane dhe ato të Unionit Afrikan në Somali.

Al-Shabaab, dega somaleze e Al-Qaedas, i ka përshpejtuar sulmet terroriste gjatë javëve të kaluara, me qëllim të prishjes së procesit zgjedhor, që do të mbahet më vonë këtë vit, duke e minuar misionin ndërkombëtar paqeruajtës dhe njëkohësisht duke synuar rrëzimin e qeverisë somaleze, e cila është pro-Perëndimore.

XS
SM
MD
LG