Ndërlidhjet

Rusi: Pritet që Sharapova të angazhohet në Olimpiadën në Brazil


Maria Sharapova gjatë konferencës së djeshme për gazetarë në Los Anxhelos

Maria Sharapova gjatë konferencës së djeshme për gazetarë në Los Anxhelos

Shefi i Federatës së tenisit në Rusi, Shamil Tarpishchev, tha sot se pret që tenistja, Maria Sharapova, ta përfaqësojë vendin e saj në Lojërat Olimpike në Brazil, që mbahen këtë vit.

Këto komente u bënë një ditë pasi Sharapova është pezulluar përkohësisht nga gara, pasi testet e saj kanë dalur pozitive për përdorim të një substance të ndaluar.

Maria Sharapova, pesë herë fituese e turneve Grand Slam, tha dje se ka dështuar në testin e drogës në turneun, Australian Open, në muajin janar, për shkak të substancës Meldonium, që ajo e ka përdorë për çështje shëndetësore.

Ky ilaç përdoret për trajtimin e diabetit dhe nivelit të ulët të magneziumit, ndërsa disa shkencëtarë e kanë lidhur atë me formën e saj sportive dhe qëndrueshmërinë në rritje.

Kjo substancë është e ndaluar nga Agjencia Botërore Kundër Dopingut prej 1 janarit të këtij viti.

“Mendoj se kjo është ngarkesë absurde”, tha Shamil Tarpishchev, gjatë një interviste për agjencinë ruse të lajmeve, TASS.

“Sportisët e marrin atë që u japin fizioterapistët dhe mjekët. Mendoj se Sharapova do të luajë në Olimpiadë, por ne duhet të shohim se si do të zhvillohet kjo”, tha Tarpishchev.

Prodhuesi më i madh i veshmbathjeve sportive në botë, kompania Nike, ka njoftuar se “është e brengosur dhe e befasuar” nga lajmi për Sharapovën dhe tha se lidhjet e kompanisë me këtë sportiste janë në pritje.

Kompania e njohur zvicerane e orëve, TAG Heuer, ka shpallur sot se është tërhequr nga sponsorizimi i Sharapovës.

Tenistja Maria Sharapova, 28 vjeçare, do të jetë përkohësisht e suspenduar prej 12 marsit, ka njoftuar Federata Ndërkombëtare e Tenisit.

XS
SM
MD
LG