Ndërlidhjet

Obama dhe grupi G7 kërkojnë lirimin e pilotes ukrainase nga Rusia


Barack Obama (majtas) dhe Vladimir Putin

Barack Obama (majtas) dhe Vladimir Putin

Mediat kanë raportuar se presidenti amerikan, Barack Obama, dhe fuqitë botërore ekonomike, kërkojnë nga presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, që ta liroj piloten e burgosur ukrainase, Nadia Savchenko.

Zoti Obama, gjatë një bisede të mbrëmshme telefonike me zotin Putin, është shprehur se Putin duhet ta liroj piloten Savchenko, e cila ka refuzuar të ushqehet për shkak të akuzave për vrasje, në mënyrë që Rusia të bashkëpunoj me marrëveshjen e Minskut, që kërkon nga të gjitha palët në konflikt në pjesën lindore të Ukrainës, t’i lirojnë personat e burgosur në mënyrë të paligjshme, raportojnë agjencitë AP dhe Interfax.

Ambasadorët në Kiev të Ukrainës nga fuqitë ekonomike të grupit G7, po ashtu, kanë shprehur “shqetësim serioz” për shëndetin e pilotes Savchenko, për shkak të grevës së saj të urisë dhe i kanë bërë thirrje Rusisë ta liroj atë sipas marrëveshjes së Minskut, ka njoftuar në faqen e vet në Internet, Ambasada e Japonisë në Kiev.

XS
SM
MD
LG