Ndërlidhjet

SHBA, Rusi: Pajtueshmëri për vazhdim të bisedimeve paqësore siriane


John Kerry (majtas) dhe Sergei Lavrov gjatë takimit të djeshëm në Moskë

John Kerry (majtas) dhe Sergei Lavrov gjatë takimit të djeshëm në Moskë

Sekretari ameirkan i shtetit, John Kerry, tha se Shtetet e Bashkuara dhe Rusia janë pajtuar për përpjekje në shtyrje të lëvizjes përpara të negociatave për përfundimin e luftës pesëvjeçare në Siri.

Këto komente ai i bëri mbrëmë në Moskë, gjatë konferencës së përbashkët për shtyp me ministrin e jashtëm rus, Sergei Lavrov. Gjatë qëndrimit në Moskë, zoti Kerry, pos me ministrin Lavrov është takuar edhe me presidentin rus, Vladimir Putin.

Kerry theksoi se Uashingtoni dhe Moska, që muajin e kaluar e kanë ndërmjetësuar një armëpushim të pjesërishëm në Siri, janë pajtuar që presidenti i Sirisë, Bashar al-Assad, aleat i Rusisë, “duhet ta bëjë një gjë të drejtë”dhe të angazhohet në bisedat paqësore, të cilat mbeten të bllokuara lidhur me fatin e tij.

Zoti Lavrov tha se Rusia është e përkushtuar për promovimin e tranzicionit politik në Siri, por ky tranzicion duhet të mbështetet në “pajtueshmëri reciproke” ndërmjet qeverisë dhe opozitës.

Derisa një rund i bisedimeve indirekte ndërmjet qeverisë së Sirisë dhe opozitës ka përfunduar mbrëmë vonë në Gjenevë, i dërguari i Kombeve të Bashkuara për Sirinë, Staffan de Mistura, tha se ka parë mjaft terren të përbashkët ndërmjet dy palëve.

XS
SM
MD
LG