Ndërlidhjet

Partitë kryesore të Ukrainës formojnë koalicion të ri


Zgjedhjet në Ukrainë, 20 tetor 2015

Zgjedhjet në Ukrainë, 20 tetor 2015

Tri partitë kryesore parlamentare të Ukrainës janë pajtuar për formimin e një koalicioni të ri dhe ta nominojnë kryetarin e Kuvendit të Ukrainës, Volodymyr Hroysman, për kryeministër të ri të Ukrainës, kanë njoftuar zyrtarët partiakë.

Të tre partnerët e koalicionit të ri përfshijnë partinë e kryeministrit të Ukrainës, Arseniy Yatsenyuk, fraksionin e presidentit Petro Poroshenko, dhe partinë e ish-kryeministres Yulia Tymoshenko. Që të tri partitë më herët kanë qenë partnere të koalicionit.

Dy ish-aleatë të koalicionit, partia populiste radikale dhe partia reformiste, kanë refuzuar që t’i ribashkohen kësaj aleance, kanë njoftuar zyrtarë partiakë.

Marrëveshja mund të shënojë fundin e shumë muajve të luftës politike dhe pretendimeve për korrupsion, që kanë penguar reformat e kërkuara nga Perëndimi dhe njëkohësisht kanë prishur negociatat për një kredi të re prej 1.7 miliard dollarësh nga Fondi Monetar Ndërkombëtar, gjë që do ta ndihmonte ekonominë e vendit.

XS
SM
MD
LG