Ndërlidhjet

Një gjykatë norvegjeze sot vendos për ankesën e Breivikut


Vrasësi Anders Behring Breivik, gjatë seancës gjyqësore, 17 mars, 2016

Vrasësi Anders Behring Breivik, gjatë seancës gjyqësore, 17 mars, 2016

Një gjykatë norvegjeze sot pritet të marrë vendim nëse vrasësi Anders Behring Breivik u është nënshtruar kushteve të burgut që shkelin të drejtat e tij të njeriut.

Anders Behring Breivik vrau 77 njerëz në vitin 2011, duke sulmuar qendrën e Oslos, e pastaj duke gjuajtur një turmë në një kamp veror të organziatës rinore të Partisë së Punës, në ishullin Utoya.

Breivik, 37 vjeçar, e ka paditur shtetin norvegjez dhe autoritetet e burgut lidhur me kufizimet me të cilat ai po përballet në burggjatë vuajtjes së dënimit prej 21 vitesh. Ai është ankuar për një varg çështjesh, duke e cilësuar izolimin në burg si trajtim ‘të panjerëzishëm”.

Prokurorët e shtetit kanë argumentuar se kushtet e rrepta në burg janë të domosdoshme, pasi Breivik përbën ende rrezik për shoqërinë dhe vizitorët.

XS
SM
MD
LG