Ndërlidhjet

Hoyt Brian Yee nesër e viziton Maqedoninë


Hoyt Brian Yee duke folur para gazetarëve në Shkup në mars të këtij viti

Hoyt Brian Yee duke folur para gazetarëve në Shkup në mars të këtij viti

Zëvendësndihmës sekretari amerikan i shtetit për Evropë dhe Azi, Hoyt Brian Yee, të mërkurën do të arrijë për vizitë në Maqedoni, ka bërë të ditur për Radion Evropa e Lirë, Ambasada amerikane në Shkup.

Detaje nga vizita nuk janë kumtuar, por diplomati amerikan vjen në kohën e krizës e cila është thelluar pas vendimit të VMRO DPMNE-së së Nikolla Gruevskit, që e vetme të merr pjesë në zgjedhjet e parakohshme parlamentare, më 5 qershor.

Zyrtari i Departamentit amerikan të shtetit, Hoyt Brian Yee, herën e fundit ishte në Maqedoni në muajin mars kur partitë negocionin për zbatimin e marrëveshjes politike.

Deri në fund të javës Shkupin pritet sërish ta vizitoj edhe i dërguari i posaçëm i Gjermanisë, Johannes Haindel. Ai javën e kaluar realizoi takime me të gjitha partitë politike, por nuk dha asnjë detaj mbi rrjedhën e bisedimeve që në fokus e kishin zgjidhjen e krizës.

Ndërkohë, Gjykata kushtetuese e Maqedonisë ka bërë të ditur se nesër do të shqyrtoj një nismë të Bashkimit Demokratik për Integrim (BDI) për vlerësimin e kushtetutshmërisë së vendimit për shpërbërjen e Kuvendit.

XS
SM
MD
LG