Ndërlidhjet

Kanali turk, D i jep fund bashkëpunimit me ZDF-në gjermane


Pamje arkivi gjatë një prej ceremonive në kujtim të vrasjeve masive të armenëve nga Perandoria Osmane

Pamje arkivi gjatë një prej ceremonive në kujtim të vrasjeve masive të armenëve nga Perandoria Osmane

Një televizion gjerman ka thënë se një medium turk i ka dhënë fund partneritetit me ta pas miratimit të rezolutës së parlamentit të Gjermanisë e cila vrasjet masive të armenëve nga Perandoria Osmane i njeh si gjenocid.

Kanali i dytë i televizionit gjerman, ZDF ka njoftuar se kanali turk, D e ka hequr nga transmetimi një program për fëmijë në gjermanisë, duke përmendur si arsye “ankesat e shumta” nga teleshikuesit.

Rezoluta e parlamentit gjerman ka nxitur edhe reagime të ashpra nga qeveria turke, e cila e ka tërhequr ambasadorin e saj nga Berlini.

Vrasjet masive dhe deportime e 1.5 milionë armenëve që kanë ndodhur gjatë Luftës së Parë Botërore nga Perandoria Osmane nga shumë historinë dhe disa shtete konsiderohen si gjenocid.

Turqia e hedh poshtë këtë pretendim duke thënë se numri i armenëve të vrarë ka qenë shumë më i vogël dhe se ato vrasje kanë qenë si pasojë e një lufte civile dhe jo përpjekjes osmane për të zhdukur minoritetin e krishterë.

XS
SM
MD
LG