Ndërlidhjet

Merkel përsërit: E duam Britaninë në BE


Kancelarja gjermane, Angela Merkel.

Kancelarja gjermane, Angela Merkel.

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, tha se shpreson se britanikët do të votojnë për të mbetur në Bashkimin Evropian.

Referendumi i sotëm për anëtarësinë e Britanisë në BE po vëzhgohet me nervozizëm nga tregjet financiare dhe politikanët në gjithë botën.

Merkel tha se do të donte një takim të BE-së pas këtij votimi, për të diskutuar të ardhmen e bllokut.

“Shpresojmë të ketë një vendim me të cilin qytetarët e Britanisë së Madhe mbeten pjesë e Bashkimit Evropian”, tha Merkel.

Ajo dhe presidenti i Shteteve të Bashkuara, Barack Obama, janë ndër liderët më të zëshëm që favorizojnë mbetjen e Britanisë në BE.

Nëse del Britania, Bashkimi Evropian do të humbiste ekonominë e dytë më të madhe, njërën prej dy top-fuqive ushtarake dhe qendrën më të pasur financiare.

XS
SM
MD
LG