Ndërlidhjet

200 refugjatë, të ikur nga Boko Harami, kanë vdekur nga uria


Militantë të Boko Haramit në Nigeri.

Militantë të Boko Haramit në Nigeri.

Rreth 200 refugjatë që kanë ikur nga militantët e Boko Haramit, kanë vdekur nga uria në Bama të Nigerisë, muajin e kaluar.

Organizata bamirëse Mjekët pa Kufij ka thënë se në kampin atje, janë të strehuar 24,000 veta.

Organizata e ka përshkruar gjendjen në kamp si “katastrofë humanitare”.

Shumë banorë janë të traumatizuar dhe një në pesë fëmijë vuan nga kequshqyerja akute, kanë thënë Mjekët pa Kufij.

Rebelimi shtatëvjeçar i Boko Haramit, grup militant islamik, ka shkaktuar vdekjen e 20,000 personave dhe zhvendosjen e mbi dy milionë të tjerëve.

Ushtria e Nigerisë ka kryer sulme në shkallë të gjerë kundër grupit, por ai vazhdon të sulmojë fshatrat në verilindje dhe të shkatërrojë shtëpi.

XS
SM
MD
LG