Ndërlidhjet

Gjermani: Sulmi në Ansbah – i motivuar nga ekstremizmi islamik


Policia kryen hetime në vendin ku ka ndodhur eksplodimi në Ansbah të Gjermanisë

Policia kryen hetime në vendin ku ka ndodhur eksplodimi në Ansbah të Gjermanisë

Ministri i brendshëm i Bavarisë, Joachim Hermann, thotë se beson se azilkërkuesi sirian, i cili e ka vrarë veten nëpërmjet aktivizimit të eksplozivit, duke i plagosur 12 vetë afër hyrjes në një festival muzikor në qytetin jugor gjerman, Ansbah, ishte shtyrë nga ekstremizmi islamik.

Mëtutje, ministri Hermann i tha sot agjencisë gjermane, DPA, se “për fat të keq mendoj se ka shumë gjasë se ky realisht ishte sulm vetëvrasës islamik” dhe ka shtuar se “qëllim i qartë për të vrarë më tepër njerëz indikon lidhje islamiste”.

Policia tha se siriani 27 vjeçar, mbrëmë vonë e kishte aktivizuar eksplozivin, që e kishte me vete, afër një festivali muzikor të hapur.

Ministri Hermann ka theksuar se ky person e kishte një çantë shpine të mbushur me eksploziv dhe pjesë metalike që mund të vrajnë shumë njerëz.

Ky person, emri i të cilit nuk është publikuar, disa herë kishte pasur trajtim psikiatrik, përfshirë përpjekje për vetëvrasje, ka thënë zoti Hermann.

Sot më herët, Zyra e prokurorisë në Ansbah tha se motivi i sulmit nuk ishte i qartë.

“Nëse ekziston lidhja islame apo jo, në këtë pikë është spekulim i pastër”, tha zëdhënësi i Zyrës së prokurorisë, Michael Schrotberger.

Autoritetet thanë se së paku 12 vetë janë palgosur, tre prej tyre seriozisht, nga ky eksplodim.

Policia i ka evakuuar më se 2 mijë njerëz nga festivali muzikor dhe e ka bllokuar hapësirën.

XS
SM
MD
LG