Ndërlidhjet

Alepo: Raportohet për përleshje pasi opozita tha se e ka thyer rrethimin


Luftëtarët opozitarë në Alepo të Sirisë gjatë ditës së djeshme

Luftëtarët opozitarë në Alepo të Sirisë gjatë ditës së djeshme

Obervatori sirian për të drejta të njeriut me seli në Londër, që i ka vëzhguesit në terren në Siri, ka raportuar sot për përleshje sporadike, një ditë pasi luftëtarët opozitarë thanë se e kanë thyer rrethimin trejavor të forcave qeveritare siriane në qytetin Alepo.

Ky obesrvator i ka thënë agjencisë AFP se rruga e hapur në pjesën jugore të Alepos ishte shumë e rrezikshme që të përdoret për civilë dhe se ka përleshje të herëpashershme dhe sulme ajrore.

Koalicioni Kombëtar opozitar, me seli në Stamboll të Turqisë, tha se në mënyrë të suksesshme e ka thyer rrethimin, gjatë një kundërofensive të djeshme ndaj forcave qeveritare të Sirisë, që mbështeten nga Rusia.

Pamjet e publikuara nga grupet opozitare tregojnë festimin e tyre për shkak të përfundimit të rrethimit disa javësh të qytetit Alepo.

Luftëtarët opozitarë dhe militantët islamikë kanë ndërmarrë sulme të ashpra prej 31 korrikut për ta përfunduar rrethimin, nga i cila ishin bllokuar afro 250 mijë civilë në lagjet lindore të Alepos.

Televizioni shtetëror i Sirisë i ka përgënjeshtruar raportet për thyerjen e rrethimit dhe mbrëmë vonë ka raportuar se ushtria e e ka marrë kontrollin ndaj disa pikave kryesore në një kompleks ushtarak në jug të Alepos, ndaj të cilit më herët kontrollin e kishin marrë luftëtarët opozitarë.

XS
SM
MD
LG