Ndërlidhjet

Rusia dënon katër tatarë të Krimesë


Ilustrim

Ilustrim

Një gjykatë në Rusi ka dënuar katër tatarë të Krimesë, nën akuza për terrorizëm.

Gjykata ushtarake në Kaukazin Verior, në qytetin Rostov-on-Don, i ka gjetur fajtorë katër të akuzuarit se janë anëtarë të grupit islamik Hizb ut-Tahrir, dhe i ka dënuar ata prej 5 deri në 7 vjet burgim.

Hizb ut-Tahrir, në Rusi konsiderohet organizatë terroriste.

Të katër të akuzuarit janë deklaruar të pafajshëm, duke pretenduar se rasti ndaj tyre është i motivuar politikisht.

Ata ishin arrestuar në Krime.

Rusia po akuzohet nga grupet ndërkombëtare për të drejtat e njeriut dhe qeveritë perëndimore për trajtim të keq të banorëve autoktonë të Krimesë, të cilët janë turk-folës, që prej aneksimit të paligjshëm të gadishullit nga Ukraina në mars të vitit 2014.

XS
SM
MD
LG