Ndërlidhjet

Obama, Merkel: Dënohen sulmet “barbare” të Rusisë dhe Sirisë në Alepo


Pamje gjatë një takimi të mëparshëm të presidentit Obama dhe kancelares Merkel

Pamje gjatë një takimi të mëparshëm të presidentit Obama dhe kancelares Merkel

Presidenti amerikan, Barack Obama, dhe kancelarja e Gjermanisë, Angela Merkel, gjatë një bisede të mbrëmshme telefonike, e kanë dënuar atë që ata i cilësuan si sulme “barbare” ajrore të Rusisë dhe Sirisë në Alepo, duke theksuar se qyteti është “i banuar me qindra mijëra civilë, gjysma prej tyre fëmijë”, ka njoftuar Shtëpia e Bardhë.

Obama dhe Merkel janë pajtuar se Rusia “bartë përgjegjësi për përfundimin e luftës në Siri dhe duhet të garantoj qasje të konvojeve humanitare të Kombeve të Bashkuara në këtë qytet të rrethuar dhe hapësirat te të cilat vështirë arrihet”, tha Shtëpia e Bardhë.

Nga ana tjetër, Departamenti amerikan i shtetit ka konfirmuar se sekretari, John Kerry, mbrëmë ka biseduar me telefon me ministrin e jashtëm rus, Sergei Lavrov, për “ndjeshmërinë” e situatës në Siri.

Pas këtyre konsultimeve telefonike, një zëdhënës amerikan tha se Uashingtoni është “shumë serioz” për potencialin e suspendimit të aranzhimeve të veta me Rusinë lidhur me Sirinë, nëse nga Moska nuk ndërmerren “hapa të rëndësishëm”.

Por, Rusia mbrëmë është përgjigjur duke thënë se refuzimi i Shteteve të Bashkuara për të bashkëpunuar me Rusinë për Sirinë, do të ishte dhuratë për “terroristët”.

XS
SM
MD
LG