Ndërlidhjet

Obama: Thirrje Trumpit që t’i kundërvihet Rusisë nëse nevojitet


Barack Obama dhe Angela Merkel gjatë konferencës së sotme për gazetarë në Berlin

Barack Obama dhe Angela Merkel gjatë konferencës së sotme për gazetarë në Berlin

Presidenti amerikan, Barack Obama, i ka bërë thirrje pasardhësit të tij, Donald Trump, që t’i kundërvihet Rusisë kur ajo tu shmanget “vlerave tona dhe normave ndërkombëtare”.

Këto komente ai i ka bërë sot në Berlin, gjatë konferencës së përbashkët për shtyp, me kancelaren gjermane, Angela Merkel.

Zoti Trump, i cili e merr presidencën amerikane më 20 janar, potencialisht ka sinjalizuar më tepër qasje pajtuese me Moskën.

Në vitet e fundit, lidhjet e Moskës me Uashigntonin kanë rënë në nivelin më të ulët prej periudhës së Luftës së Ftohtë, për shkak se Shtetet e Bashkuara dhe Rusia kanë përplasje lidhur me Ukrainën, Sirinë dhe çështjet e tjera.

Obama u tha reporterëve se shpreson se Trump është “i gatshëm t’i kundërviheet Rusisë, kur ajo të shmanget nga vlerat tona dhe normat ndërkombëtare”.

Pas një bisede telefonike me presidentin e Rusisë, Vladimir Putin, më 14 nëntor, zoti Trump ka thënë se ai pret që “të ketë marrëdhënie të fuqishme dhe të qëndrueshme me Rusinë dhe popullin e Rusisë”.

Megjithatë, disa republikanë të njohur në Kongresin e Shteteve të Bashkuara, përfshirë senatorin John McCain, i kanë tërhequr vërejtjen Trumpit kundër përpjekjes për zbutjen e lidhjeve me Kremlinin.

XS
SM
MD
LG