Ndërlidhjet

Lavrov: Ushtria ruse nuk ka ndërmarrë sulme në Alepo


Pamje gjatë takimit të djeshëm në Peru ndërmjet sekretarit Kerry (djathtas) dhe ministrit Lavorv

Pamje gjatë takimit të djeshëm në Peru ndërmjet sekretarit Kerry (djathtas) dhe ministrit Lavorv

Sekretari amerikan i shtetit, John Kerry, thotë se me ministrin e jashtëm rus, Sergei Lavrov, ka diskutuar për Ukrainën dhe për “të gjitha aspektet” e Alepos, përfshirë bombardimim e ripërtrië të këtij qyteti.

Por, duke folur para reporterëve pas takimit ballë-për-ballë me zotin Kerry, gjatë samitit të bashkëpunimit ekonomik Azi – Paqësor, dje në Peru, ministri Lavrov i ka hedhur poshtë pohimet se ushtria ruse ka ndërmarrë sulme ajrore në Alepo këtë javë.

“Forca jonë ajrore dhe forca ajrore e Sirisë vetëm veprojnë në provincat Idlib dhe Holms, për parandalimin e militantëve të Shtetit Islamik për të hyrë në Siri, derisa largohen nga Mosuli,”, tha Lvrov.

Forcat amerikane dhe ato irakiane janë në mes të fushatës për largimin e militantëve të IS-it nga qyteti irakian, Mosul.

Grupet monitoruese thonë se nga sulmet ajrore dhe ato me predha në pjesën e Alepos, që është nën kontrollin e kryengritësve, këtë javë janë vrarë dhjetëra vetë.

Ato thonë se bombardimet janë ripëtrirë më 15 nëntor, pas pushimit prej katër javësh, dhe duket se është përshkallëzimi më i gjërë ushtarak i forcave qeveritare siriane kundër kryengritësve.

XS
SM
MD
LG