Ndërlidhjet

Putin: Fidel Castro ishte mik i besueshëm i Rusisë


Fidel Castro (djathtas) dhe Vladimir Putin (majtas) gjatë një takimi në Kubë në korrik të vitit 2014

Fidel Castro (djathtas) dhe Vladimir Putin (majtas) gjatë një takimi në Kubë në korrik të vitit 2014

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, e ka lavdëruar ish-liderin revolucionar të Kubës, Fidel Castro, i cili ka vdekur në moshën 90-vjeçare, duke thënë se ai ishte “simbol i jë epoke”.

Në telegramin e zotit Putin dërguar presidentit aktual të Kubës, Raul Castro, theksohet se “emri i burrshtetasit të shquar me të drejtë konsiderohet si simbol i një epoke në historinë botërore moderne”.

Putin theksoi se “Fidel Castro ishte mik i sinqerttë dhe i besueshëm i Rusisë”.

XS
SM
MD
LG