E shtunë, maj 23, 2015 Kosova 12:19

Lajmet

Borxhi i Qeverisë kineze - “i kontrollueshëm”

30.01.2012
Kryeministri i Kinës, Uen Xhiabao, tha se borxhi i qeverisë së tij është në “nivel të sigurt dhe të kontrollueshëm”.

Ai tha se ekzekutivi do të sigurojë fonde nga projekte të rëndësishme, për të shmangur “rreziqet sistematike”.

Uen u zotua se do të “thyejë monopolet” kundër pjesëmarrjes së kapitalit privat në sektorin financiar. Ai i bëri këto komente gjatë fjalimit në Ditën Popullore në Kinë.

Kalendari

Përzgjedhja Jonë

Për një vit, priten një milion metra kub pyje

Kosova ka 460 mijë hektarë pyje. Rreth 80 për qind e lëndëve djegëse në vend kanë burim pyjet. Andaj, ekspertët thonë se pyjet në Kosovë nuk janë në nivel të kënaqshëm, derisa shtojnë se gjatë një viti priten rreth një million metra kub pyje.

Një milion euro për shëndetësi në veri

Qeveria e Kosovës ka ndarë 15 milionë euro për katër komunat në veri të Kosovës, Mitrovicën e Veriut, Leposaviqin, Zubin Potokun dhe Zveçanin. Për sektorin e shëndetësisë janë ndarë 1 milion euro.

Si të vazhdosh jetën kur miqtë të martirizohen?

“Një nga gjërat më të vështira të xhihadit është kur e humbet një mik”, e pranon militanti çeçen i Shtetit Islamik, Musa Abu Yusuf Shishani, në një postim në rrjete sociale të publikuar së fundi.