E dielë, maj 24, 2015 Kosova 11:07

Lajmet

Obama takon Sakashvilin

30.01.2012
Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Barak Obama, do të takojë homologun e tij gjeorgjian, Mikhail Sakshvili, të hënën në Shtëpinë e Bardhë.

Bisedimet pritet të fokusohen në çështjet e sigurisë ndërkombëtare, si dhe në reformat demokratike në Gjeorgji, përfshirë edhe zgjedhjet e ardhshme parlamentare atje.

Dy liderët takohen në kohën kur vendet e tyre shënojnë njëzet vjet të marrëdhënieve diplomatike.

Vizita e Sakashvilit në Shtëpinë e Bardhë po ashtu vjen përpara samitit të NATO-s në Çikago. Në takimin e majit, NATO-ja pritet të diskutojë çështjen e anëtarësimit të Gjeorgjisë në aleancën ushtarake.

Kalendari

Përzgjedhja Jonë

Priten një milion metra kub pyje

Kosova ka 460 mijë hektarë pyje. Rreth 80 për qind e lëndëve djegëse në vend kanë burim pyjet. Andaj, ekspertët thonë se pyjet në Kosovë nuk janë në nivel të kënaqshëm, derisa shtojnë se gjatë një viti priten rreth një million metra kub pyje.

Një milion euro për shëndetësi në veri

Qeveria e Kosovës ka ndarë 15 milionë euro për katër komunat në veri të Kosovës, Mitrovicën e Veriut, Leposaviqin, Zubin Potokun dhe Zveçanin. Për sektorin e shëndetësisë janë ndarë 1 milion euro.

Si të vazhdosh jetën kur miqtë të martirizohen?

“Një nga gjërat më të vështira të xhihadit është kur e humbet një mik”, e pranon militanti çeçen i Shtetit Islamik, Musa Abu Yusuf Shishani, në një postim në rrjete sociale të publikuar së fundi.