E dielë, maj 24, 2015 Kosova 19:12

Lajmet

Vazhdojnë luftimet për Damaskun

30.01.2012
Në periferinë e Damaskut kanë vazhduar luftimet për të tretën ditë me radhë. Aktivistët që kundërshtojnë regjimin e presidentit Bashar al-Asad thonë se forcat e sigurisë kanë vrarë nëntë persona dhe arrestuar 45 të tjerë.

Rreth 2,000 trupa me tanke dhe artileri kanë rimarrë të dielën lagjet që kontrolloheshin nga rebelët.

Ushtarët po ashtu janë vendosur në afërsi të Aeroportit Ndërkombëtar të Damaskut.

Mediat shtetërore thonë se “terroristët” – një referencë kjo që autoritetet e përdorin për rebelët – kanë hedhur në erë një tubacion gazi që lidh Sirinë qendrore me bregdetin e Mesdheut.

Protestuesit sirianë, që nga marsi i vitit të kaluar, kërkojnë rrëzimin e regjimit të Bashar al-Asadit.

Kalendari

Përzgjedhja Jonë

Si të vazhdosh jetën kur miqtë të martirizohen?

“Një nga gjërat më të vështira të xhihadit është kur e humbet një mik”, e pranon militanti çeçen i Shtetit Islamik, Musa Abu Yusuf Shishani, në një postim në rrjete sociale të publikuar së fundi.