E hënë, janar 26, 2015 Kosova 19:26

Lajmet

Dhjetë muaj për largimin e "Costa Concordia"-s

30.01.2012
Do të duhen deri në dhjetë muaj kohë për të hequr rrënojat e anijes “Costa Concordia”, e cila u përmbyt në brigjet italiane, ditë më parë.

Njoftimi vjen pasi valët e trazuara në bregdetin Tuskan kanë detyruar pezullimin e operacioneve për të hequr 1.8 milion litra karburante nga anija, ashtu si edhe kërkimin e të zhdukurve.

Shtatëmbëdhjetë persona janë konfirmuar të vdekur, pasi anija “Costa Concordia”, me rreth 4,200 pasagjerë dhe anëtarë ekuipazhi në bord, ka goditur shkëmbin në brigjet perëndimore të Italisë.

Gjashtëmbëdhjetë njerëz të tjerë vazhdojnë të figurojnë të zhdukur.

Kalendari

VOX

Prishtina

Pritjet e të rinjve për vitin 2015

Në rubrikën tonë të përjavshme VOX, të Radios Evropa e Lirë, kemi marrë mendimet e të rinjve, rreth asaj se çka ata presin nga viti 2015