E hënë, janar 26, 2015 Kosova 07:22

Lajmet

Dhjetëra të vdekur nga të ftohtët në Evropën Lindore

30.01.2012
Reshjet e dendura të borës dhe temperaturat e ulëta kanë shkaktuar vdekjen e dhjetëra njerëzve në gjithë Evropën Lindore.

Ministria për Situata Emergjente në Ukrainë tha se, në ditët e fundit, 18 njerëz kanë ndërruar jetë nga hipotermia, ndërsa rreth 500 të tjerë kanë kërkuar ndihmë mjekësore.

Që nga e premtja, së paku 10 viktima nga të ftohtët janë regjistruar edhe në Poloni, ku temperaturat kanë arritur në -26 gradë Celsius.

Në Serbi, tre persona kanë vdekur, ndërsa 14 komuna kanë shpallur gjendje të jashtëzakonshme.

Në Bullgari dhe në Çeki është shënuar nga një viktimë. Personi që u ngri nga të ftohtët pranë qytetit Opava të Çekisë, ishte 26 vjeç.

Kalendari

VOX

Prishtina

Pritjet e të rinjve për vitin 2015

Në rubrikën tonë të përjavshme VOX, të Radios Evropa e Lirë, kemi marrë mendimet e të rinjve, rreth asaj se çka ata presin nga viti 2015