E shtunë, maj 23, 2015 Kosova 12:18

Lajmet

Xhihadistët irakianë luftojnë pro regjimit të Asadit

Siri, 10 shkurt

11.02.2012
Zëvendësministri i brendshëm i Irakut tha se xhihadistët po lëvizin nga Iraku në Siri për të lufuar pro regjimit të presidentit sirian Bashar al Asad. Adnan al-Asadi i ka thënë agjencisë së lajmeve AFP se kanë mbledhur informacione nga shërbimet e fshehta se “një numër i xhihadistëve irakianë kanë shkuar në Siri”.

Ai tha se është duke u vazhduar edhe kontrabandimi i armëve nga Iraku në Siri.

Ai tha se çmimi i një arme Kalashnikov ka shënuar rritje prej 100- 200 dollarë sa ka qenë në 1 mijë deri në 2 mijë dollarë.

Kalendari

Përzgjedhja Jonë

Për një vit, priten një milion metra kub pyje

Kosova ka 460 mijë hektarë pyje. Rreth 80 për qind e lëndëve djegëse në vend kanë burim pyjet. Andaj, ekspertët thonë se pyjet në Kosovë nuk janë në nivel të kënaqshëm, derisa shtojnë se gjatë një viti priten rreth një million metra kub pyje.

Një milion euro për shëndetësi në veri

Qeveria e Kosovës ka ndarë 15 milionë euro për katër komunat në veri të Kosovës, Mitrovicën e Veriut, Leposaviqin, Zubin Potokun dhe Zveçanin. Për sektorin e shëndetësisë janë ndarë 1 milion euro.

Si të vazhdosh jetën kur miqtë të martirizohen?

“Një nga gjërat më të vështira të xhihadit është kur e humbet një mik”, e pranon militanti çeçen i Shtetit Islamik, Musa Abu Yusuf Shishani, në një postim në rrjete sociale të publikuar së fundi.