E shtunë, maj 23, 2015 Kosova 12:18

Shëndetësi

Aspirina parandalon kancerin (?)

Ilustrim
Ilustrim
RFE /RL
Aspirina njnihet për efektet që ka në parandalimin e sulmeve të zemrës. Por, së fundi, disa studime kanë dalë me të dhëna të reja se konsumimi me doza të vogla të aspirinës për çdo ditë, mund të parandalojë kancerin dhe metastazimin.

Në tri studime të publikuara në mënyrë simultane, mjekët dhe shkencëtarët kanë pohuar se kanë arritur deri tek ky zbulim “rastësisht”, duke testuar efektin që aspirina ka në zemrën e një njeriu dhe sistemin e qarkullimit të gjakut.

Duke qenë se studimet nuk kanë qenë të dedikuara për efektet parandaluese ndaj kancerit, ekspertët tërheqin vërrejtjen se ende nuk ka dëshmi të mjaftueshme për të rekomanduar aspirinën për të parandaluar kancerin. 

Sipas tyre, ky bar, nëse mirret në sasi të rregullta të përditshme dhe pa mbikëqyrje mjekësore, mund të ketë kundër-efekte të rrezikshme, siç është gjakderdhja në stomak. (a.v.)

• Marrë nga agjencitë botërore të lajmeve
Ky forum është mbyllur
Komentet
     
Nuk ka komente në këtë forum

Përzgjedhja Jonë

Për një vit, priten një milion metra kub pyje

Kosova ka 460 mijë hektarë pyje. Rreth 80 për qind e lëndëve djegëse në vend kanë burim pyjet. Andaj, ekspertët thonë se pyjet në Kosovë nuk janë në nivel të kënaqshëm, derisa shtojnë se gjatë një viti priten rreth një million metra kub pyje.

Një milion euro për shëndetësi në veri

Qeveria e Kosovës ka ndarë 15 milionë euro për katër komunat në veri të Kosovës, Mitrovicën e Veriut, Leposaviqin, Zubin Potokun dhe Zveçanin. Për sektorin e shëndetësisë janë ndarë 1 milion euro.

Si të vazhdosh jetën kur miqtë të martirizohen?

“Një nga gjërat më të vështira të xhihadit është kur e humbet një mik”, e pranon militanti çeçen i Shtetit Islamik, Musa Abu Yusuf Shishani, në një postim në rrjete sociale të publikuar së fundi.