E dielë, maj 24, 2015 Kosova 07:01

Bota

"Dita e Malalas" shënohet me tubime

Falënderimi i babait të Malalas i
|| 0:00:00
...  
🔇
X
09.11.2012
Babai i Malala Yousafzai, aktivistes adoleshente pakistaneze, që u qëllua në kokë nga talibanët, lëshoi një video-mesazh ku shpreh mirënjohje për të gjitha letrat mbështetëse që ka marrë familja e tij. Video: Reuters
Falënderimi i babait të Malalas
RFE /RL
Pakistani po e shënon “Ditën e Malalas”, si pjesë e ditës globale për mbështetjen e adoleshentes, e cila u qëllua nga talibanët për shkak se promovonte shkollimin e vajzave.

Tubime në mbështetje të Malala Yousafzai janë mbajtur në Islamabad, Karaçi, Lahore dhe Muzafarabad në Kashmirin e administruar nga Pakistani.

Kryeministri pakistanez, Raja Pervez Ashraf, ka përshëndetur kurajon e saj.

Sulmuesit e armatosur talibanë e qëlluan 15-vjeçaren në autobusin e shkollës, në Luginën e Suatit një muaj më parë, për ta dënuar atë për fushatën që kishte ndërmarrë për të drejtat e vajzave për shkollim.

Njerëz nga tërë bota pritet të nderojnë Yousafzain dhe bëjnë thirrje që të lejohen në shkollë rreth 32 milonë vajza, që janë privuar nga kjo e drejtë, në tërë borën.

Ndërkohë, babai i Malalas ka lëshuar një video-mesazh, k ushfaqet duke shprehur mirënjohje për të gjitha letrat mbështetëse që i janë dërguar familjes së tij.

Ziauddin Yousufzai bëri të ditur se Malala po shërohet mirë, e frymëzuar nga mesazhet e shumta të paqes.(a.i.)
Ky forum është mbyllur
Komentet
     
Nuk ka komente në këtë forum

Përzgjedhja Jonë

Priten një milion metra kub pyje

Kosova ka 460 mijë hektarë pyje. Rreth 80 për qind e lëndëve djegëse në vend kanë burim pyjet. Andaj, ekspertët thonë se pyjet në Kosovë nuk janë në nivel të kënaqshëm, derisa shtojnë se gjatë një viti priten rreth një million metra kub pyje.

Një milion euro për shëndetësi në veri

Qeveria e Kosovës ka ndarë 15 milionë euro për katër komunat në veri të Kosovës, Mitrovicën e Veriut, Leposaviqin, Zubin Potokun dhe Zveçanin. Për sektorin e shëndetësisë janë ndarë 1 milion euro.

Si të vazhdosh jetën kur miqtë të martirizohen?

“Një nga gjërat më të vështira të xhihadit është kur e humbet një mik”, e pranon militanti çeçen i Shtetit Islamik, Musa Abu Yusuf Shishani, në një postim në rrjete sociale të publikuar së fundi.