E shtunë, maj 23, 2015 Kosova 03:12

Aktuale

Arti i punimeve të filigranit

Filigrani - zanat në shuarjei
|| 0:00:00
...  
🔇
X
RFE /RL
11.11.2012
Teknologjia moderne ka bërë që disa zanate të vjetra të bartura nëpër breza në Kosovë, të ndihen të rrezikuara. I tillë është edhe ai filigranit, ose punimit me dorë të stolive dhe zbukurimeve prej ari dhe argjendi.
Filigrani - zanat në shuarje
RFE /RL
Teknologjia moderne ka bërë që disa zanate të vjetra të bartura nëpër breza në Kosovë, të ndihen të rrezikuara.

I tillë është edhe ai filigranit, ose punimit me dorë të stolive dhe zbukurimeve prej ari dhe argjendi.

Punuesit e filigranit pranojnë se për t'i "mbijetuar" kohës, kanë arritur që punimeve të vjetra t'u shtojnë elemente moderne, por pa e tepruar, në mënyrë që të ruhet vlera e këtyre stolive për femra e meshkuj, por edhe dekorimeve të ndryshme.(z.p.)
Ky forum është mbyllur
Komentet
     
Nuk ka komente në këtë forum

Përzgjedhja Jonë

Për një vit, priten një milion metra kub pyje

Kosova ka 460 mijë hektarë pyje. Rreth 80 për qind e lëndëve djegëse në vend kanë burim pyjet. Andaj, ekspertët thonë se pyjet në Kosovë nuk janë në nivel të kënaqshëm, derisa shtojnë se gjatë një viti priten rreth një million metra kub pyje.

Një milion euro për shëndetësi në veri

Qeveria e Kosovës ka ndarë 15 milionë euro për katër komunat në veri të Kosovës, Mitrovicën e Veriut, Leposaviqin, Zubin Potokun dhe Zveçanin. Për sektorin e shëndetësisë janë ndarë 1 milion euro.

Si të vazhdosh jetën kur miqtë të martirizohen?

“Një nga gjërat më të vështira të xhihadit është kur e humbet një mik”, e pranon militanti çeçen i Shtetit Islamik, Musa Abu Yusuf Shishani, në një postim në rrjete sociale të publikuar së fundi.