E enjte, nëntor 26, 2015 Kosova 11:34

Kronika

Aktakuzë për krim të organizuar kundër Limajt

Fatmir Limaj
Fatmir Limaj
Një prokuror special i EULEX-it i Prokurorisë Speciale të Kosovës ka ngritur aktakuzë kundër Fatmir Limajt dhe gjashtë bashkë të pandehurve të tjerë për krim të organizuar dhe vepra të tjera të lidhura me korrupsionin në të ashtuquajturën "çështje të Ministrisë së Transportit dhe Post-Telekomunikacionit".

Njoftimi u bë nga misioni evropian për sundimin e ligjit përmes një komunikate për media, ku bëhet e ditur se "veprat penale për të cilat akuzohen kanë ndodhur gjatë periudhave kohore mes vitit 2008 dhe 2010; ndërsa në lidhje me pastrimin të parave mes vitit 2009 dhe 2012".Zëdhënësja e EULEX-it, Bardha Azari, i tha Radios Evropa e Lirë se akuzat kanë të bëjnë me hetimet të cilat kishin nisur edhe më parë për këtë çështje.

Akuzat janë të lidhura me korrupsionin dhe krim të organizuar. Bëhet fjalë për ministrinë e Transportit dhe Postë-Telekomunikacionit dhe manipulimin e procedurave për disa tenderë, për dhënien e marrjen e ryshfeteve si dhe pengimin në marrjen e provave dhe të dëshmive. Është në bazë të asaj për të cilën është hetuar edhe më përpara”, tha ajo.

Me akuza të tilla, përveç Fatmir Limajt, ngarkohen edhe Florim Lima, Demir Lima, Endrit Shala, Nexhat Krasniqi, Florim Zuka dhe Gani Zogaj.

"Çështja e MTPT-së" është ngritur në prill të vitit 2010, derisa Limaj ishte udhëheqës i këtij dikasteri.

Aktakuza ndaj Limajt ka të bëjë gjithashtu me mosdeklarimin e parave në kohën që garonte për zgjedhjet komunale të Prishtinës në vitin 2007 si dhe për vepra të tjera penale.

Por, avokati mbrojtës i Limajt, Tahir Rrecaj, i tha Radios Evropa e Lirë se nuk është informuar zyrtarisht nga EULEX-i për ngritjen e aktakuzës.

Unë zyrtarisht nuk jam informuar se është ngritur aktakuza dhe nuk e kam parë, as nuk jam njoftuar nga prokurorët e EULEX-it që është ngritur aktakuza. Vetëm nga mediat. Unë madje nuk e di se për çfarë vepre bëhet fjalë dhe se çfarë përmban ajo aktakuzë”, u shpreh Rrecaj.

Shpallja e aktakuzës, ndërkaq, nuk u komentua në skenën politike të vendit. Përveç kryetarit të Kuvendit të Kosovës, Jakup Krasniqi, zyrtarët e vendit hezituan të flasin për këtë çështje.

Krasniqi tha se duhet pritur që drejtësia ta thotë fjalën e vet.

Ligji le ta thotë fjalën e vet. Më vonë mund të merremi me këtë çështje. Ju e dini-s’kanë ndryshuar qëndrimet e mia ndaj këtyre çështjeve”, tha ai.

Ndryshe, dëmi ndaj buxhetit të MTPT-së llogaritet të jetë rreth dy milionë euro.

Ish-ministri Limaj, që aktualisht vazhdon punën si deputet i Kuvendit të Kosovës, këtë vit ishte shpallur i pafajshëm në lidhje me një aktakuzë tjetër, për krime kundër popullatës civile gjatë luftës së vitit 1999.

I akuzuar së bashku me nëntë ish-pjesëtarë të UÇK-së, procesi në atë që njihet si "Rasti Kleçka", përfundoi më 2 maj të këtij viti.
Ky forum është mbyllur
Radhitja e komenteve
Komentet
     
Nga : Anonim
17.11.2012 21:32
Nuk asht Fatmiri Hajn jooooooo.
Por ky eshte i vetmi kunderkandidat i Thaqit qe e ndryshon krejt politiken e PDK-s .
Edhe bien poshte vlerat eThaqit.
Pastaj mbas bisedimeve te sotme te zonjes Ashton dhe Dacic sigurisht se Ramushi e ka te veshtire diten e 28Nentorit,nuk them se sdo te del i pafajshem .
Por Serbia kerkon me ngulm ndaljen e tij ne Burg.
Beri apo sberi vepra njeriu .
Serbia i kerkon Kurban Europes qe pastaj te vazhdoj me avazin e saje dhe do te lidhe rastin Haradinaj ne nje rang me qeshtjen e fantazuar te organeve.

Nga : sima Prej : suisse
17.11.2012 10:56
te gjithe e dine se korrupsioni po me duket kjo fjale ca e bute po thuej hajnia e ka mbuluar Kosoven. Nuk do ishin filluar kto akuza te EUlexit po ktu eshte qerim hesapesh ne PDK e ju e dini se ktu vepron SHIKU qa poj thot dema Kadris te Veseloviqe dhe per ta relaksue Thaqin e qetsue Krasniqin vetem nje tel. Eu lexit dhe ata jane aty me pranga e me qka tjeter. Hajnin munden me luftue ne shkalle vendi vetem nese mbas nej seance ne parlament i hype te gjithe ne AEROPLAN, po jo more ska gjasa se gjysmen si gjen aty se jane shkue me viedhe. Andaj ska gjasa me luftue kete smuje te keqe. me nderime

Nga : beka Prej : st-louis
17.11.2012 09:10
Pershendetje juve te gjidhve lexus lexoni mir dhe jepni mendim si duhet.Une te isha ne vend te Z.Fatmir Limaj pa jav dhez luften juve kosoves se kisha lan se pak ka ba serbi qka duhet me ba te shiptart se popull i flliqt jemi ne ballkan e ne europ e ne bot.

Nga : Nikqi Prej : Gjermani
17.11.2012 00:41
Qy qa,po Eulex-i jane vete HAJNA.une jetoj vete ne perendim(Gjermani)po a e dini qka bojn keta tu vjedhe.E per Fatemirin nuk po di qak me shkru.Nuk me doket i keq.Me doket ashte ma atedhetar se te gjithe keta te parlamentite..Ju pershendes.

Nga : gazi Prej : prizren
16.11.2012 23:20
o skan faj avokata jan si ai ku ja ka mush gjepat avokatave e tash ata dut me bo qmos per me mbrojt ,ne fund ai a mos asht ti pagu me pare te vetat a i pagun me pare te popullit ,kurse fukarat hekin keq per buk ja u ka marr edhe edhe qato 45 euro ndimat edhe djersen e puntorve,ka ba ndertesat e veta e sa miliona i ka neper banka marre.po si ky ka plot ne kuvend te kosoves. deri para luftes nuk kan pas buk me hanger e tash jan ba milionera.shum keq per kosoven ,pershendetje .

Nga : cjapi Prej : europa
16.11.2012 22:42
oo te ishte kan veq limaj hajn dyqysh kishte kalu po mjer popullata kosovare qe hajnat i kan ne parlament vjedhin sa te mujn ndersa poplli po hjek me fukarallek sa do tju shkon veq zoti e din

Nga : Muki Prej : Prishtinë
16.11.2012 17:21
E TRETA E VERTETA
Fatmiri Me ekipin e vet të avokatve vendorë dhe nderkombëtarë do ta fiton edhe këtë proces , nga se avokaten tonë e nbrojnë krimin e jo drejtësin, kurse avokatet nderkombëtarë janë mësuar nga avokatët tonë me e mbrojtë krimin, por jo ne vendete tyre nga se atje sundon ligji e jo anrkija, por tek ne. Fatmiri me shokë me nje rroge të parlamentarit, apo të një ministri nuk mund ti përballon këto shpenzime astronomike për të tretën herë. dhe te krijon pasuri marramendëse.

Nga : shpresa Prej : suisse
16.11.2012 16:57
eshte shume qudi me qdo kusht dojn me e mposht kete njeri,qe aq shume ka dhene per Kosoven,sa here duhet me dal i pa fajshem qe drejesia ta kuptoj qe nuk hetehen njerezi si KY trim i fuftes e i paqes!ne Ks krejt shkon mbrapsht per fat te keq!!

Nga : DARDANI Prej : PARIS
16.11.2012 13:28
ME TE VERTET EULX,E KA TEPRUAR SHUM JAN KET FATMIR LIMAJN TU E MALTRETUAR A THUA A KA NE KOSOVE DREJTSI KTI TRIMI PO I MOHOHET TE JETOJ SI QYTETAR I LIR KJO ESHTE E TEPERT KU JAN TE DREJTAT DHE LIRIT E NJERIUT.NE KOSOVE.
Në përgjigje

Nga : Drin
16.11.2012 22:28
Keni digjuar ndonjeher... "Lufte Psikologjike". Ateher e kuptoni se Lufta Psikologjike eshte me e rende se Lufta Frontale.
Në përgjigje

Nga : Leutrimi Prej : Peje
16.11.2012 22:56
Pajtohem me Drinin plotsisht po mundohen me mposht se i ka mbijetu luftes, uroj mos me na thy kit mendim qe kemi per heronjte
Në përgjigje

Nga : AGI
16.11.2012 14:39
qka ka be ky vetem vet e din Limaj kurr mos mendo se ke fitue tuj vjedh se ajo ka me tu kthye dy fish ky ka shpernda para ne perendim te aferme te tyre dhe kan ndertue e bler banesa te medha neper gjermani e austri posht e gjith pdk
Në përgjigje

Nga : Riki-France Prej : FRANCE
16.11.2012 16:28
Agi mos po e tepron pak se nese eulexi don me i burgose hajnat duhet ta fuse ne burg thuajse krejt parlamentin e kosoves me perjashtim te VV.Pse vella ju kene gjujte veq Fatmirit po nejse ky do te dale faqebardhe si perher qe ka dal.Fatmir ma merr mendja se popullin e ke mrapa e ata qe ta kane vendose kurthen vet do te bijne ne te.
Në përgjigje

Nga : tafi Prej : zvicer
17.11.2012 06:02
per limajn spo deklarohem se nuk ka nevoj,por ti kolegu Riki-me pasaport Serbe,po ta bej me dije se te Vvendosjes Kurti eshte kryeshpiuni per Kosov por te gjith ata qe po mashtrohen pas tyre shpejt do ta kuptojn se qfar jan ata
Në përgjigje

Nga : Riki-France Prej : FRANCE
17.11.2012 12:54
tafi kisha me tu lute te mesojsh drejteshkrimin ateher te komentosh diqka.Ma se pari Limaj eshte emer i perveqem dhe shkruhet me L te madhe edhe kryeshpiun jo bacit se shpiun eshte fjale serbe ndersa ne shqiptaret e kemi fjalen SPIUN.
Në përgjigje

Nga : capi Prej : europe
16.11.2012 14:34
ti shoku,ja paske majt qirin limajt aaa
Kejt hajna jo,le qe po i vjedhin popullaten atje i skropiten po edhe neve kur po shkojm ne pushim ne dy gujt po na qesin!!!
Veq perpara EULEX!
Qikjo osht e nemja e gjysheve dhe nanave tona 'kurr diten tane mos e pafsh'
Zoti osht i madh,jau then qafen diku atyne qe bajn zi ne popull