E hënë, maj 25, 2015 Kosova 05:19

Kronika

Koordinatori “i panevojshëm” politik

Blerim Shala
Blerim Shala
Grupit të zyrtarëve kosovarë të përfshirë në dialogun me qëllim normalizimin e marrëdhënieve me Serbinë, që nga e enjtja u është shtuar koordinatori politik për këtë proces.

Emërimi në këtë post i deputetit nga radhët e partisë opozitare Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës, Blerim Shala, u bë nga presidentja e Kosovës Atifete Jahjaga, pa dhënë detaje mbi rolin e Shalës në dialogun aktual.

Që nga marsi i 2011-ës kur dhe nisi dialogu teknik i ndërmjetësuar nga Bashkimi Evropian, Kosova përfaqësohej nga zëvendëskryeministrja, Edita Tahiri, ndërsa që nga 19 tetori rolin kryesor në bisedimet me palën serbe e ka kryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi.

Njohësit e rrethanave politike në Prishtinë e quajnë të panevojshëm postin e koordinatorit të dialogut duke thënë se veprimi vjen për shkak të lëvizjeve të brendshme politike.

Shpend Kursani nga nga Instituti Kosovar për Kërkime dhe Zhvillime të Politikave – KIPRED, tha se mbështetja e deritashme të cilën AAK-ja ia ka bërë qeverisë së vendit lidhur me dialogun me palën serbe është “shpaguar” me postin e koordinatorit të dialogut.

Ky është një lloj shpagimi për këtë përkrahje nga e qeverisë për AAK-në. Në të njëjtën kohë, tregon që AAK-ja me PDK-në, natyrisht nëse eventualisht do të krijohet ndonjë qeveri e re, ky përafrim në njëfarë mënyre të jetë si simbol i një aleance të ardhshme që mund të jetë në mes të PDK-së dhe AAK-së”, u shpreh Kursani.

Partitë opozitare, Lidhja Demokratike e Kosovës dhe Lëvizja Vetëvendosje kundërshtuan krijimin e postit të koordinatorit duke e quajtur të panevojshëm për ecurinë e bisedimeve Prishtinë-Beograd.

Shala, i cili refuzoi ftesën e Radios Evropa e Lirë për të komentuar rolin e tij në bisedimet aktuale, ishte koordinator i Ekipit të Unitetit në negociatat e zhvilluara nga 2006 ndërmjet Kosovës e Serbisë në Vjenë.

Analisti, Ismail Hasani, tha se përfshirja e një koordinatori në dialogun aktual kthen Kosovën prapa në kohën kur nuk i kishte institucionet e saja shtetërore.

Në kohën kur kemi institucionet, kemi edhe përgjegjësinë e adresuar të qeverisë përkatësisht të kryeministrit si negociator i drejt për drejt me kryeministrin e qeverisë serbe, mendoj se kjo është një sjellje do të thosha parapolitike, e cila nuk është dashur t’i ndodhë Kosovës”, u shpreh Hasani.

Dialogu për normalizimin e raporteve ndërmjet Kosovës e Serbisë pritet të vazhdojë gjatë muajit dhjetor me takimin e tretë ndërmjet kryeministrit të vendit, Hashim Thaçi, atij serb, Ivica Daçiq dhe përfaqësueses së lartë për Politikë të Jashtme dhe Siguri të BE-së, Catherine Ashton.

Në kuadër të dialogut të deritashëm janë arritur një varg marrëveshjesh si ajo për lirinë e lëvizjes, përfaqësimin rajonal dhe menaxhimin e integruar të kufirit, por nuk është bërë ende zbatimi i plotë i tyre në terren.
Ky forum është mbyllur
Komentet
     
Nuk ka komente në këtë forum

Përzgjedhja Jonë

Si të vazhdosh jetën kur miqtë të martirizohen?

“Një nga gjërat më të vështira të xhihadit është kur e humbet një mik”, e pranon militanti çeçen i Shtetit Islamik, Musa Abu Yusuf Shishani, në një postim në rrjete sociale të publikuar së fundi.