E premte, maj 22, 2015 Kosova 13:31

Aktuale

Gaz lotsjellës ndaj protestuesve

RFE /RL
Forcat speciale të sigurisë në Birmani kanë përdorur topat e ujit dhe gazin lotsjellës për të shpërndarë protestuesit që kanë okupuar një minierë bakri në veriperëndim të vendit.

Qeveria i ka urdhëruar ata që të largohen nga miniera deri të mërkurën ose, në të kundërtën, do të përballen me veprime ligjore.

Protestuesit kërkojnë që miniera të ndalojë punën, pasi, sipas tyre, ajo është duke shkaktuar probleme mjedisore, sociale dhe shëndetësore.

Udhëheqësja e opozitës, Aung San Suu Kyi, pritet të vizitojë zonën sot, për të dëgjuar shqetësimet e protestuesve.
Ky forum është mbyllur
Komentet
     
Nuk ka komente në këtë forum

Përzgjedhja Jonë

Manuali i IS-it për militantët, përdorni ngjyrë të padukshme dhe mustaqe false

“Një nga gjërat më të vështira të xhihadit është kur e humbet një mik”, e pranon militanti çeçen i Shtetit Islamik, Musa Abu Yusuf Shishani, në një postim në rrjete sociale të publikuar së fundi.