E shtunë, maj 23, 2015 Kosova 12:17

Bota

“Amour” - filmi më i mirë evropian

"Amour"
RFE /RL
Filmi “Amour”, i regjisorit austriak, Michael Haneke, ka rrëmbyer disa nga Çmimet e Filmit Evropian.

Në ceremoninë e mbajtur në Maltë, “Amour” ka fituar çmimin e flimit më të mirë, atë të regjisorit më të mirë, të aktores dhe aktorit më të mirë.

Prodhimi i përbashkët francez, gjerman dhe austriak, fokusohet në një çift të moshuar, Anne dhe Georges, me një vajzë që jeton jashtë vendit.

Anne vuan nga një sëmundje që paralizon gjysmën e trupit të saj. Filmi bazohet në një situatë që ka ndodhur në familjen e regjisorit Haneke.

Këtë vit, filmi “Amour” ka fituar çmimin kryesor - Palma e Artë - në Festivalin e Filmit në Kanë.(v.t.)Ky forum është mbyllur
Komentet
     
Nuk ka komente në këtë forum

Përzgjedhja Jonë

Për një vit, priten një milion metra kub pyje

Kosova ka 460 mijë hektarë pyje. Rreth 80 për qind e lëndëve djegëse në vend kanë burim pyjet. Andaj, ekspertët thonë se pyjet në Kosovë nuk janë në nivel të kënaqshëm, derisa shtojnë se gjatë një viti priten rreth një million metra kub pyje.

Një milion euro për shëndetësi në veri

Qeveria e Kosovës ka ndarë 15 milionë euro për katër komunat në veri të Kosovës, Mitrovicën e Veriut, Leposaviqin, Zubin Potokun dhe Zveçanin. Për sektorin e shëndetësisë janë ndarë 1 milion euro.

Si të vazhdosh jetën kur miqtë të martirizohen?

“Një nga gjërat më të vështira të xhihadit është kur e humbet një mik”, e pranon militanti çeçen i Shtetit Islamik, Musa Abu Yusuf Shishani, në një postim në rrjete sociale të publikuar së fundi.