E martë, dhjetor 01, 2015 Kosova 22:53

Bota

Vdes arkitekti i Brazilias, Oscar Niemeyer

Vdes arkitekti 104-vjeçar, Oscar Niemeyeri
|| 0:00:00
...  
 
X
06.12.2012
Arkitekti brazilian, Oscar Niemeyer, ka vdekur në moshën 104-vjeçare. Ai ka qenë ndër projektuesit e kompleksit të Kombeve të Bashkuara në Nju Jork, si dhe arkitekt i ndërtesave historike të kryeqytetit brazilian,Brazilias. Video: AP
Vdes arkitekti 104-vjeçar, Oscar Niemeyer
RFE /RL
Arkitekti brazilian, Oscar Niemeyer, ka vdekur në moshën 104-vjeçare në Rio de Zhaneiro. Niemeyer ka qenë i njohur për dizajnët e tij të avancuar, duke përdorur forma dhe grafikë abstrakte.

Atij i atribuohet riorganizimi i identitetit të Brazilit, pas punës që ka bërë në ndërtesat e Brazilias.

Neimeyer ka qenë po ashtu anëtar i një ekipi arkitektësh, që ka dizajnuar ndërtesën e Kombeve të Bashkuara në Nju Jork.(v.t.)
Ky forum është mbyllur
Komentet
     
Nuk ka komente në këtë forum