E enjte, nëntor 26, 2015 Kosova 20:37

Aktuale

Histeria për fundin e botës

Përgatitjet, lutjet dhe përfitimet i paraprijnë datës 'apokaliptike' i
|| 0:00:00
...  
 
X
19.12.2012
Njëzetenjë dhjetori shënon fundin e një cikli të kalendarit t ë lashtë majan dhe disa njerëz besojnë se kjo do të thotë një katastrofë që po vjen. Për disa, thashethema për fundin e botës, do të thotë një mundësi për të fituar para - ose për të bërë qejf .Video: Reuters
Përgatitjet, lutjet dhe përfitimet i paraprijnë datës 'apokaliptike'
Claire Bigg
Fundi është afër. Bota, që e njohim ne do të marrë fund më 21 dhjetor, kur ngjarjet kataklizmike do të lënë gjurmë të shkatërrimit dhe do të shkaktojnë pothuajse zhdukjen totale të njerëzve në tokë.

Në këtë gjë besojnë shumë njerëz në mbarë botën, duke u bazuar në interpretimet e kalendarit të lashtë majan.

Pavarësisht nga përpjekjet më të mira të dijetarëve, zyrtarëve dhe liderëve fetarë për të rrëzuar teorinë, frika e një apokalipsi ka shkaktuar panik, dhe një numër përpjekjesh të paturpshme për të përfituar duke u bazuar në thashetheme.

Ndoshta, askund tjetër, më shumë sesa në Rusi dhe Ukrainë njerëzit nuk i ka përfshirë paniku për fundin e botës, ku çmimet për qirinj dhe prodhime të tjera shtëpiake janë rritur, derisa familjet po mbledhin rezerva para 21 dhjetorit.

Blerja e shkaktuar nga paniku, po ndodh në tërë Rusinë, me njerëzit që blejnë pishtarë, shkrepëse, termose dhe llamba vajguri. Çuditërisht, qyteti industrial i Novokuznstskit ka qenë dëshmitar i një furie për të blerë kripë.

Në qytetin siberian të Tomskit, ajo që filloi si një shaka për të ofruar çanta me pajisje mbijetese për fundin e botës, është kthyer në një biznes fitimprurës.

Aleftina Popova është një punonjëse në Marina Mendelson, agjencia e dasmave që ofron pajisje.

“Njerëzit kanë folur në lidhje me fundin e botës shumë në kohët e fundit, kështu që ne kemi vendosur si në shaka në lidhje me të. Ne kemi dalë me këtë çantë për t’i bërë njerëzit të qeshin me gjëra të tilla”, shprehet Popova.

Popova thotë se njerëzit nga e gjithë Rusia po e porosisin këtë çantë me pajisje on-line.

“Ka qenë padyshim një projekt i suksesshëm”, shprehet ajo.

Çanta, që kushton 890 rubla (apo 29 dollarë), përmban një litar, fashë, një fletore, vodka, një copë sapuni dhe sende të tjera që konsiderohen si të nevojshme për t’i mbijetuar një apokalipsi.

Zyrtarët rusë, megjithatë, nuk po argëtohet me një gjë të tillë.

Një grup i ligjvënësve në Dumën Shtetërore të Rusisë iu ka shkruar drejtuesve të kanaleve televizive federale, që të mos përhapin informacione “pseudoshkencore në lidhje me fundin e botës.”

Kryeministri Dimitri Medvedev, ministrat e Emergjencave Vladimir Puchkov dhe Genadi Onishchenko, kryeinspektori shëndetësor i vendit, e kanë parë të nevojshme që të dekurajojnë thashethemet për shkatërrimin e tokës.

Në Itali, astronomi më i lartë i Vatikanit ka kërkuar gjithashtu që të largohen shqetësimet rreth 21 dhjetorit, duke thënë se skenarët e ndryshëm për fundin e botës, bazuar në kalendarin majan, “as që ia vlejnë të diskutohen”.

NASA, agjencia amerikane e hapësirës, ka ndërmarrë edhe hapin e pazakontë duke botuar një publikim me titullin “Përtej 2012: Pse bota nuk do të përfundojë?”.

Por, një drejtuese e qeverisë ka bërë shaka me këto gjëra.

Në një video satirike të postuar në internet këtë muaj, kryeministrja australiane Julia Gillard, që dukej e shqetësuar, njoftoi për afrimin e apokalipsit.

“Fundi i botës është afër. Nëse goditja përfundimtare vjen nga zombit mishngrënës, kafshët djallëzore apo nga triumfi i përgjithshëm i K-Pop (pop-muzikës koreane), nëse dini diçka në lidhje me mua, ajo është se: unë gjithmonë do të luftoj për ju deri në fund”, është mahitur ajo.

Ndërkohë, përpjekja për të përfituar nga mania e apokalipsit po sheh kulmin.

Një numër i kompanive, që nga ai i automjeteve, Chevrolet kanë lëshuar reklama me tematike të Armagedonit, në një orvatje për të rritur shitjet (http://www.youtube.com/watch?v=Zr5qDG3dQhc http://www.youtube.com/watch?v=TZowSweWeoU)

Në Serbi, hotelet në malin lindor Rtanj janë vërshuar nga turistët, të cilët besojnë se do të kursehen kur pjesa tjetër e botës do të kthehet në rrënoja më 21 dhjetor.

Sipas besimit popullor, mali fsheh një strukturë piramidale, të lënë pas nga jashtëtokësorët, më shumë se një mijë vjet më parë, e cila do ta mbrojë atë nga shkatërrimi.
           
“Ne kemi parë një valë turistësh në dhjetë ditët e fundit. Njerëzit po telefonojnë për të rezervuar dhoma, por tashmë nuk ka të lira. Ne zakonisht i kemi të mbushura vetëm 20 për qind të dhomave. Dy apo tri familje nga Austria na kontaktuan, si dhe klientë nga qytetet e mëdha në Serbi, përfshirë edhe Beogradin. Njerëzit na thërrasin, dhe kur iu themi se nuk kemi vende, ata na pyesin nëse mund të qëndrojnë në parking, ose në restorant”, shprehet për Radion Evropa e Lirë, Obrad Bleçiq, një menaxher i njërit prej hoteleve lokale.

Së paku dy fshatra tjera malore, një në Francë dhe një në Turqi, që sipas kulteve janë të mbrojtur nga fundi i botës dhe shihen si strehë të sigurta po përjetojnë një bum të paparë turistik - duke bërë që banorët të ofrojnë dhoma me çmim tepër të lartë.

Një fermer kinez, për shembull, ka ndërtuar shtatë sfera nga çeliku dhe fijet e qelqit dhe shpreson se do t’ua mundësojnë pasagjerëve shpëtimin nga fundi i botës. http://totallycoolpix.com/2012/12/chinese-man-builds-noahs-ark-for-preparing-for-end-of-the-world

Në Shtetet e Bashkuara, Larry Hall ka transformuar një ish-garazh të madh të raketave në Kansas në një shtëpi luksoze mbijetuese. Të paktën, tre prej njësive tashmë janë shitur, secila nga 2 milionë dollarë.

Në mes të manisë globale për fundin e botës, shumë pak, janë ndalur për të dëgjuar se çka thonë për këtë çështje vetë pjesëtarët e komunitetit majan.

Sipas tyre, fundi i kalendarit të lashtë majan, më 21 dhjetor 2012 nuk do të shënojë ndonjë katastrofë – por, thjesht fillimin e një kalendari të ri.

Ata dënojnë shfrytëzimin për përfitime financiare të trashëgimisë së tyre kulturore dhe planifikojnë që ta shënojnë këtë ditë me ceremoni private në vendet arkeologjike majane, larg nga turmat masive që pritet të mblidhen në Meksikë dhe në Amerikën Qendrore për koncertet e fundit të botës, të shoqëruara me fishekzjarrë.(a.i.)
Ky forum është mbyllur
Radhitja e komenteve
Faqja e komenteve nga 1
    E ardhshmja 
Nga : vushtrrija Prej : vushtrrija
21.12.2012 13:01
o mos u tutni se nuk bahet se na ka premtu thaqi qe dot fiton kunder nikoliqit e hala ska fitu a se aij o Burr e mban fjalen a

Nga : isah Prej : suedi
21.12.2012 10:30
o shqitar qka keni mor kestu pse jeni kaq shum te friksuar mani more mos bni panik ose mos birni viktima e anikat e njerzve qe iboj per perftime thesht aj neri qe a gjak uslmani qe asht 100% muslima aj nuk a frik nga vdekja aj njei qe a ind ka me vdek por kur ta ka hkru zoti keshtuqe mos eni frik se nuk dote ndodh as gje et binuni vetem tashe thene edhe keto fal mashum ne ks permenden ketu nuk ka panik kur far njeri ketu kan fol medijat ne tv qe asht thashe thene dhe poplli nuk ka panik kan jet te perditsme ede ju shikone jeten te para jeke ket mendim binduni qe ska qka te ndodh edhe ska me ndodh send ju pershedesi

Nga : inki Prej : gjilan
21.12.2012 09:52
I shalla nuk bahet kjamet deri sa te jep dorheqje Atifete Jahjaga e i ipet rasti Ises me konkuruar per kryetar shteti, a'mos te man ymyt qe zgjidhe msa Behgjet Pacolli e mashtrun si femiun dhe ban hajgare shkaku i pareve ashtu bajn hajgare edhe me Isen se tybe kur nuk ka me u ba..

Nga : timi Prej : vushtrri
21.12.2012 03:32
o le te bahet kjameti pse po ju met marak me jetu ma a kushtet i kemi per marak shtetin e mir stabil tona te mirat oooooooooooooo neser de te bahet shtet i poshter i poshter mos keni frik se edhe nese bahet nuk e kemi ma keq se ktu me kta politikant ton

Nga : dilingjia Prej : gjermani
20.12.2012 22:24
MORE MILET PO KUSH DO TI VORROS GJITH NJERZIT QË DO VDESIN? SIGURISHT KAN ME ARDH UFOT(JASHT TOKSORET) ME NA VORROS HAHAH

Nga : arben Prej : ferizaj
20.12.2012 19:03
ata qe po thjon se dote behet fundi i botes kur jara bi ditten e vet mos e pafshin jon ne 2013 jo ne 2014 kur hamamin kame kan kto pun i din veq allahu e zoti nestra nuk dote behet as gje mos u frikoni

Nga : Blerta Prej : evrope
20.12.2012 18:47
Kete pune e di vetem Zoti dhe eshte mire qe mos te krijohet panike pa fakte. Mendimi eshte shume thjeshte- eshte e pamundur te parashikohen planet e Zotit dhe kjo me ben te mos besoj ne kete panike qe eshte krijuar bazuar ne thashetheme.

Nga : maja Prej : ch
20.12.2012 18:34
jaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa nuk besoj valla se pas neser e kum la me shku dikun

Nga : bejamin Prej : gjermani
20.12.2012 17:30
kjo pun asht eallhut o njerzim se qita qka pe lipin atinve i ndotht sonte por per at katastrof shu musliman te ndesrshem nuk e prjetojn at dit e inshalla jemi ne ata njerz qka i don allahu se me kto fantasija te botes poflej pa qerapa abesoni vetem e vetem besimi te allhu asht i jim tjeter spotuna hiq qka bohet ju flm shum per ket koment klm ............,,,,,,,,

Nga : LLAPIENI Prej : frankfurt
20.12.2012 16:51
nuk e di ku mu mshef seee edhe ku me imshef paret qe mus mem hup :-))) isalla me iman shkoni tan se un e kom menen hala me nejt qekho :-))
Faqja e komenteve nga 1
    E ardhshmja