E enjte, nëntor 26, 2015 Kosova 01:17

Aktuale

Obama emëron Kerryn për sekretar Shteti

Nga një takim sivjet i skretares së Shtetit Hillary Clinton dhe senatorit John Kerry
Nga një takim sivjet i skretares së Shtetit Hillary Clinton dhe senatorit John Kerry
RFE /RL
Presidenti amerikan Barak Obama zyrtarisht emëroi senatorin demokrat, Senator John Kerry për sekretar të ardhshëm të shtetit.

Obama bëri njoftimin në Shtëpinë e Bardhë.

Një gjë e tillë është konfirmuar edhe nga vetë senatori Kerry, i cili do të trashëgojë pozitën e Hillary Clintonit.

Emërimi i Kerryit pritet të vijë vetëm pak ditë pasi ambasadorja amerikane Susan Rice tërhoqi emrin e saj nga shqyrtimi pas kritikave të ashpra nga republikanët të bëra në Kongres.

Analistët presin që emërimi i Kerryt në këtë pozitë të miratohet nga kolegët e tij në Senat.

Kerry gjatë zgjedhjeve të vitit 2004, kishte kandiduar për president, mirëpo ishte mposhtur nga kundërshtari i tij republikan George W. Bush.

Ai ka qenë mbrojtës kryesor në Kongres për iniciativat e politikës së jashtme të Obamës.(sh.o)
Ky forum është mbyllur
Komentet
     
Nuk ka komente në këtë forum