E shtunë, maj 23, 2015 Kosova 16:54

Rajoni

Zgjedhjet në Maqedoni: Bojkoti i opozitës, thellon krizën

Parlamentii Maqedonisë
Parlamentii Maqedonisë
Analistët politikë vlerësojnë se vendimi i Lidhjes Social-Demokrate të Maqedonisë, që të bojkotojë zgjedhjet lokale, të cilat duhet të shpallen javën e ardhshme, do ta shtyjë Maqedoninë në krizë edhe më të thellë politike.

“Mendoj se nëse LSDM-ja i bojkoton zgjedhjet vendore të parapara për muajin mars , atëherë në Maqedoni do të kemi një krizë edhe më të thellë politike, e cila mund të sjellë shumë paqartësi në të ardhmen”, shprehet Sadik Emroja, ligjërues në Universitetin Shtetëror të Tetovës.

Edhe politologu maqedonas, Zdravko Savevski, konsideron se pavarësisht se vendimi i opozitës maqedonase për të bojkotuar zgjedhjet është më se i arsyeshëm pas zhvillimeve të fundit në Parlament, sipas tij, ky vendim nuk duhet të jetë përfundimtar dhe i pandryshueshëm.

“Ky qëndrim nuk duhet të jetë përfundimtar, sepse nëse sigurohen kushte për përmirësimin e klimës demokratike në vend, duhet lënë hapësirë që ky vendim i marrë nga LSDM-ja të ndryshohet”, thotë Savevski, duke shtuar se në këtë situatë, rol shumë të rëndësishëm mund të luajë ndërhyrja e faktorit ndërkombëtar.

“Nëse sigurohet një monitorim i theksuar i faktorit ndërkombëtar për të përcjellë mbarëvajtjen e procesit zgjedhor dhe për këtë pajtohen partitë, të cilat janë pjesë e Qeverisë dhe ata të opozitës, dhe vlerësimet e tyre për rregullshmërinë e zgjedhjeve, atëherë kjo paraqet një garanci shumë të rëndësishme që opozita të marrë pjesë në zgjedhjet vendore që duhet të mbahen në mars të këtij viti”, potencon Savevski.

Ndryshe, fronti opozitar i udhëhequr nga LSDM-ja, nga dita e mërkurë ka vazhduar aktivitetet e organizimit të protestave në të gjitha qytetet e Maqedonisë.

Krerët e LSDM-së kanë sqaruar se në shumë qytete të vendit do të mbahen takime të hapura kuvendore qytetare, ku do të flitet për të vërtetën.

“Parlamenti rrugor”, siç i ka emëruar opozita protestat, nuk paraqet rrugën që shpie kah zgjidhja e problemeve, konsideron Sadik Emroja.

“Për momentin, partia maqedonase në opozitë vazhdon ‘parlamentin rrugor’, dhe ajo aty e gjen vetveten për të shprehur revoltën lidhur me zhvillimet e fundit siç është dëbimi me dhunë nga Parlamenti i deputetëve të opozitës maqedonase, kështu që në këtë formë mundohet të përfitojë masën duke bojkotuar edhe zgjedhjet, por përsëri e them se kjo do ta çojë vendin në një kaos të thellë, si politik, ashtu edhe ekonomik”,  thekson Emroja.

Ndryshe, nënkryetari i LSDM-së të mërkurën kumtoi se nuk do të marrë pjesë në zgjedhjet e ardhshme lokale.

Nga kjo parti njoftuan se të gjitha kërkesat e tyre të ndërlidhura me zgjedhjet pas 24 dhjetorit, kanë rënë në ujë, për shkak të dhunës së ushtruar ndaj deputetëve opozitarë ditën që u miratua buxheti i shtetit, me ç’rast u nxorën nga salla e Kuvendit.

Sipas nënkryetarit të LSDM-së, Gordan Georgiev, është e qartë tashmë se Qeveria aktuale nuk mund të organizojë zgjedhje të lira dhe demokratike.
Ky forum është mbyllur
Komentet
     
Nuk ka komente në këtë forum

Përzgjedhja Jonë

Priten një milion metra kub pyje

Kosova ka 460 mijë hektarë pyje. Rreth 80 për qind e lëndëve djegëse në vend kanë burim pyjet. Andaj, ekspertët thonë se pyjet në Kosovë nuk janë në nivel të kënaqshëm, derisa shtojnë se gjatë një viti priten rreth një million metra kub pyje.

Një milion euro për shëndetësi në veri

Qeveria e Kosovës ka ndarë 15 milionë euro për katër komunat në veri të Kosovës, Mitrovicën e Veriut, Leposaviqin, Zubin Potokun dhe Zveçanin. Për sektorin e shëndetësisë janë ndarë 1 milion euro.

Si të vazhdosh jetën kur miqtë të martirizohen?

“Një nga gjërat më të vështira të xhihadit është kur e humbet një mik”, e pranon militanti çeçen i Shtetit Islamik, Musa Abu Yusuf Shishani, në një postim në rrjete sociale të publikuar së fundi.