E hënë, maj 25, 2015 Kosova 07:19

Rajoni

Liderët në Preshevë diskutojnë situatën rreth lapidarit

Serbia - Monument to the fighters of the Liberation Army of Presevo, Bujanovac and Medvedja, Presevo, undated
Serbia - Monument to the fighters of the Liberation Army of Presevo, Bujanovac and Medvedja, Presevo, undated
Ministria serbe e Drejtësisë, tha se të martën në mesnatë ka skaduar afati për largimin e pllakës përkujtimore kushtuar pjesëtarëve të rënë të ish Ushtrisë Çlirimtare të Preshevës, Medvegjës e Bujanocit.

Në një komunikatë të kësaj ministrie thuhet se pas skadimit të këtij afati, inspektorati i saj do të nisë procedurë kundërvajtëse ndaj shefit të administratës komunale të Preshevës. Po ashtu do të përcaktohen edhe procedurat dhe afatet për largimin e pllakës përkujtimore.

"Me skadimin e afati ligjor, do të ndërmerren veprimet për largimin e pllakës së vendosur në mënyrë të paligjshme me ndihmën e organeve të punëve të brendshme nëse është e nevojshme”, thuhet në komunikatë.

Ndërkohë, aktualisht, përfaqësuesit e shqiptarëve të Luginës së Preshevës, janë duke zhvilluar një takim në Preshevë për të diskutuar zhvillimet e fundit politike në atë vend, por edhe për çështjen e përmendores.

Kryetari i Komunës së Preshevës, Ragmi Mustafa tha shkurtimisht për Radion Evropa e Lirë së situata aktualisht është e qetë dhe nuk ka ndonjë zhvillim sa i takon çështjes së lapidarit.

Deri në këto momente nuk ka ndonjë lëvizje përveç një urdhri që ka nga Ministria e Drejtësisë dhe Administratës shtetërore për largimin e përmendores në afat prej 5 ditësh, prej ditës së inspektimit".

"Dita e inspektimit të inspektorëve ka qenë 10 janari. Parimisht sot skadon afati i urdhëresës që i është dhënë kryeshefit të administratës komunale për largim. Megjithatë, aty ka edhe 8 ditë afat ankese, të shohim se si do të procedojmë jemi në bisedë e sipër
”, tha Mustafa.

Kryetari i Komunës së Preshevës ka thënë po ashtu se situata e sigurisë është e qetë dhe nuk ka rritje të forcave të sigurisë.

Ndryshe, studentët e Universitetit të Prishtinës kanë njoftuar se sot do të organizojnë "një marshim studentor për Kosovën Lindore".

Arton Konushevci

arton.konushevci+gmail.com

Arton Konushevci merret me gazetari që nga viti 2001. Në vitin 2007 ka filluar të punojë si korrespondent i Radios Evropa e Lirë. Jeton në Prishtinë, është i martuar dhe ka një fëmijë.

Ky forum është mbyllur
Komentet
     
Nuk ka komente në këtë forum

Përzgjedhja Jonë

Si të vazhdosh jetën kur miqtë të martirizohen?

“Një nga gjërat më të vështira të xhihadit është kur e humbet një mik”, e pranon militanti çeçen i Shtetit Islamik, Musa Abu Yusuf Shishani, në një postim në rrjete sociale të publikuar së fundi.