E martë, dhjetor 01, 2015 Kosova 04:50

Aktuale

Të shqetësuar me zhvillimet në Luginë të Preshevës

Preshevë, dita kur u largua lapidari...
Preshevë, dita kur u largua lapidari...

Artikujt e ndërlidhur

Fotogaleri Preshevë: Protestë kundër heqjes së lapidarit

Në Preshevë është mbajtur protesta kundër heqjes së lapidarit të ushtarëve të rënë të Ushtrisë Çlirimtare të Preshevës, Medvegjës dhe Bujanocit. Xhandarmëria serbe ka larguar këtë monument të dielën në mëngjes, me urdhër të Qeverisë në Beograd.

Nuk tërhiqet nga bisedimet

Përfaqësuesit politikë në Prishtinë thonë se autoritetet e Serbisë e kanë dëmtuar procesin e bisedimeve me Kosovën, pas heqjes së lapidarit të dëshmorëve të UÇPMB-së nga sheshi në qendër të Preshevës.
Deputetë të Kuvendit të Kosovës kanë shprehur shqetësimet e tyre në lidhje me zhvillimet e fundit në Luginë të Preshevës si dhe reagimet që pasuan në Kosovë me dëmtimin e varrezave të serbëve lokal.

Deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës, Zenun Pajaziti tha se akti i largimit të lapidarit të dëshmorëve të UÇPMB-së nga sheshi në Preshevë, ishte një veprim i dëmshëm i ndërmarrë nga autoritetet serbe që ka dëmtuar si raportet e shtetit serb me shqiptarët e Luginës, ashtu edhe procesin e dialogut dhe normalizimin e marrëdhënieve Kosovë – Serbi.

Në një proces jashtëzakonisht të rëndësishëm të normalizimit të marrëdhënieve me Serbinë, proces ky i mbështetur nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Bashkimi Evropian, është Beogradi ai që po minon këtë proces duke bërë veprime të cilat kanë shkaktuar indinjatë të thellë jo vetëm te banorët e Luginës, por edhe te shqiptarët e Anamoravës dhe gjithkund në rajon”, theksoi Pajaziti.

Ndërkohë, deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Liburn Aliu tha se interesat e shqiptarëve të Preshevës, Bujanocit e Medvegjës nuk janë mbrojtur fare nga Prishtina zyrtare.

Ai ka kritikuar kryeministrin e Kosovës Hashim Thaçin dhe Qeverinë e Kosovës për premtime të rrejshme që u kanë dhënë shqiptarëve të Luginës së Preshevës, përderisa të drejtat e tyre, sipas tij, nuk janë përmendur fare në kuadër të dialogut që po zhvillohet me Serbinë.

“Është pikërisht çështja e shqiptarëve në Preshevë, Bujanoc e Medvexhë ajo që u shndërrua në atmosferën relaksuese përgjatë këtyre negociatave. Aludohej herë në këmbim territoresh e në të drejtat e tyre. Për shkak të kësaj, shqiptarët atje i kthyen plotësisht sytë kah Prishtina me shpresë që të drejtat e tyre do të shtroheshin në takimet e Thaçit me Daçiqin dhe pikërisht për shkak të kësaj që atyre iu premtua, ata edhe i përkrahen negociatat. Shqiptarët atje vazhdonin të duronin terrorin e dhunën nga Serbia”, ka thënë Aliu.

Akti i largimit të lapidarit në Luginë të Preshevës kishte nxitur reagime zinxhirore në Kosovë, ku persona të paidentifikuar, nëpër lokacione të ndryshme, kishin dëmtuar varrezat e serbëve lokalë.

Shefi i Grupit Parlamentar të Partisë Liberale Serbe, Sasha Millosavleviq tha se këto janë akte të papranueshme.

Ndërsa falënderoi qeverinë për vendimin që t’i mbulojë shpenzimet për riparimin e varrezave të dëmtuara, ai kërkoi që organet të ndërmarrin masa që raste të tilla të mos përsëriten në të ardhmen.

Ngjarje të tilla ngadalësojnë procesin e vendosjes së demokracisë në shoqërinë tonë. Thellojnë jotolerancën ndëretnike, rrezikojnë lirinë e bashkësisë serbe, na kthejnë parapa dhe janë pengesë e madhe në rrugën drejt pajtimit ndërmjet shqiptarëve dhe serbëve në Kosovë”, ka thënë Millosavleviq.

Zhvillimet e fundit në Luginë të Preshevës dhe gjendja e vazhdueshme nën tension në veri të Kosovës cilësohen si çështjet më të ndjeshme që mund të ndryshojnë edhe rrjedhën e dialogut Kosovë – Serbi, që po ndërmjetësohet nga Bashkimi Evropian dhe që si synim ka arritjen e një marrëveshje për normalizim të marrëdhënieve dhe vendosjen e një bashkëpunimi ndërmjet dyja vendeve

Zijadin Gashi

zijadin.gashi+gmail.com

Zijadin Gashi, i lindur më 01 janar 1973 në Prishtinë. Me gazetari ka filluar të merret që nga viti 1997. Si korrespondent i Radios Evropa e Lirë punon që nga maji i vitit 2001.

Twitter
Ky forum është mbyllur
Komentet
     
Nuk ka komente në këtë forum