E shtunë, maj 23, 2015 Kosova 15:22

Aktuale

Kosova dhe Pakistani: Marrëveshje për marrëdhënie diplomatike

Flamuri i Pakistanit - foto ilustruese
Flamuri i Pakistanit - foto ilustruese
Republika e Kosovës dha ajo e Pakistanit kanë nënshkruar të dielën marrëveshjen për vendosjen e marrëdhënieve diplomatike ndërmjet dy vendeve.

Marrëveshja është nënshkruar nga dy ministrat e Jashtëm, Enver Hoxhaj dhe Malik Amad Khan.

Me ketë rast, Hoxhaj ka thënë se Kosova dhe Pakistani, tash e tutje, do të bashkëpunojnë në shumë aspekte, si: ekonomi, arsim e kulturë.

“Vizita e ministrit Amad Khan nuk është asgjë tjetër, veçse kaptinë e re e relacioneve bilaterale në mes të Republikës së Kosovës dhe Republikës Islamike të Pakistanit. Sot, nënshkruam edhe hapin e parë, gurë-themelin e parë, nënshkruam marrëdhëniet diplomatike. Kjo vizitë është padyshim ndër hapat më të rëndësishëm të bashkëpunimit në mes të vendeve tona”, ka thënë Hoxhaj.

Pakistani ka njohur Kosovën shtet në dhjetor të vitit të kaluar. Autoritetet pakistaneze, aktualisht, kanë të emëruar ambasadorin e tyre në Republikën e Turqisë si përgjegjës edhe për Republikën e Kosovës.

Ministri Hoxhaj, në konferencën me gazetarë, ka deklaruar se Pakistani, prejse ka njohur shtetin e Kosovës, ka përkrahur vendin në nismat e tij për t’u anëtarësuar në mekanizmat ndërkombëtarë.

Nga ana tjetër, ministri i Jashtëm i Pakistanit, Malik Amad Khan, ka thënë se gjatë takimit me ministrin Hoxhaj është njoftuar me zhvillimet politike rreth Kosovës dhe për bashkëpunimin e institucioneve dhe qytetarëve të të dyja vendeve.

“Marrëdhëniet mes dy vendeve janë shumë të rëndësishme. Pakistani është një vend që mund ta ndihmojë shumë Kosovën. Po ashtu, lidhjet e mira që ka Kosova me shumë vende, janë shumë të rëndësishme edhe për Pakistanin", ka thënë tha ministri Khan.

Ai po ashtu ka deklaruar se vendi i tij do të lobojë për Kosovën atje ku ka mundësi.

“Natyrisht se do të bëjmë më të mirën e mundshme. Për ketë biseduam edhe me ministrin Hoxhaj. Përderisa jemi miq dhe kemi njohur vendin tuaj, një gjë të tillë do ta bëjmë sa herë që është e mundur”, ka premtuar Khan.

Në dokumentin e nënshkruar shprehet vullneti i Qeverisë së Kosovës dhe asaj të Pakistanit për të promovuar lidhjet e miqësisë ndërmjet dy shteteve.

Ministri pakistanez, të hënën, do të ketë takime me zyrtarët më të lartë të vendit.

Arton Konushevci

arton.konushevci+gmail.com

Arton Konushevci merret me gazetari që nga viti 2001. Në vitin 2007 ka filluar të punojë si korrespondent i Radios Evropa e Lirë. Jeton në Prishtinë, është i martuar dhe ka një fëmijë.

Ky forum është mbyllur
Komentet
     
Nuk ka komente në këtë forum

Përzgjedhja Jonë

Për një vit, priten një milion metra kub pyje

Kosova ka 460 mijë hektarë pyje. Rreth 80 për qind e lëndëve djegëse në vend kanë burim pyjet. Andaj, ekspertët thonë se pyjet në Kosovë nuk janë në nivel të kënaqshëm, derisa shtojnë se gjatë një viti priten rreth një million metra kub pyje.

Një milion euro për shëndetësi në veri

Qeveria e Kosovës ka ndarë 15 milionë euro për katër komunat në veri të Kosovës, Mitrovicën e Veriut, Leposaviqin, Zubin Potokun dhe Zveçanin. Për sektorin e shëndetësisë janë ndarë 1 milion euro.

Si të vazhdosh jetën kur miqtë të martirizohen?

“Një nga gjërat më të vështira të xhihadit është kur e humbet një mik”, e pranon militanti çeçen i Shtetit Islamik, Musa Abu Yusuf Shishani, në një postim në rrjete sociale të publikuar së fundi.