E premte, nëntor 27, 2015 Kosova 09:15

Bota

SHBA: John Kerry konfirmohet si sekretar shteti

Kerry konfirmohet si sekretar shtetii
X
30.01.2013
Senati i Shteteve të Bashkuara ka konfirmuar senatorin e Masaçusecit, John Kerry, në postin e sekretarit të shtetit. Senatorët kanë votuar me 94 vota për, ndërsa 3 kanë qenë kundër.
Kerry konfirmohet si sekretar shteti

Artikujt e ndërlidhur

Obama: Kerry gëzon respekt në mbarë botën

Presidenti amerikan, Barack Obama, deklaroi se i nominuari i tij për sekretar të ardhshëm të Shtetit, senatori John Kerry, është një personalitet, që ka fituar respektin e liderëve në mbarë botën.
Senati i Shteteve të Bashkuara ka konfirmuar senatorin e Masaçusecit, John Kerry, në postin e sekretarit të shtetit. Senatorët kanë votuar me 94 vota për, ndërsa 3 kanë qenë kundër.

Me betimin e tij, Kerry do të zëvendësojë Hillary Clintonin, e cila do të japë dorëheqje pas katër vjetësh në këtë post.

Kerry ka udhëhequr Komitetin për Marrëdhënie me Jashtë gjatë katër vjetëve të fundit.

Ai është veteran i Vietnamit dhe në vitin 2004 ka qenë kandidat i demokratëve për president.(v.t.)
Ky forum është mbyllur
Komentet
     
Nuk ka komente në këtë forum