E mërkurë, nëntor 25, 2015 Kosova 07:13

Aktuale

Fajësia e Ojdaniqit, dëshmi për krimet e shtetit serb në Kosovë

Dragoljub Ojdaniq
Dragoljub Ojdaniq

Artikujt e ndërlidhur

Gjenerali i dyshimtë

FDH ka nxitur reagime me dokumentin e publikuar për shefin e ri të shtatmadhorisë serbe dhe të bëmat e tij në Kosovë.
Pranimi i fajësisë për krimet e kryera ndaj popullatës civile shqiptare në Kosovë nga ana e ish-shefit të Shtabit të Ushtrisë jugosllave, gjeneralit Dragolub Ojdaniq, nga aktivistët për të drejtat e njeriut interpretohet se mund të shihet nga dy prizma.

E para, Ojdaniq me pranimin e fajësisë, besohet se ka dashur që të zbusë dënimin e tij të shqiptuar nga ana e Tribunalit të Hagës. Kurse, efekti i dytë dhe më i rëndësishmi, është ai i pranimit të fajësisë për krimet e kryera mbi civilët shqiptarë në Kosovë nga aparatura shtetërore ushtarake serbe gjatë konfliktit të vitit 1999.

Drejtori ekzekutiv i Këshillit për Mbrojtjen e të Drejtave dhe Lirive të Njeriut me seli në Prishtinë, Behxhet Shala, thotë se Ojdaniq, në kohën kur është arrestuar, nuk kishte pranuar asnjë fajësi. Kurse, tani kur kishte kaluar dy të tretat e dënimit, ai ka vlerësuar se ka gjasa që të zbusë dënimin e tij, andaj edhe ka pranuar fajësinë.

Por, sidoqoftë, Shala mendon se pranimi i fajësisë ka dëshmuar se krimet e kryera mbi popullatën civile, përndjekjet dhe shkatërrimet, ishin të dirigjuara dhe udhëhequra nga aparatura shtetërore dhe ushtria serbe.
Ky është një hap i madh drejt pranimit të fajësisë nga vetë ata, të cilët kanë kryer krimet, kanë dëbuar shqiptarët dhe të gjithë kanë përfaqësuar interesin e shtetit serb.

“Ndonëse unë e them që nuk është i sinqertë, është më shumë një hap për përfitimin apo blerjen e lirisë, megjithatë, për herë të parë nga goja e një ushtaraku shumë të lartë serb, po pranohet që shqiptarët janë vrarë nga ushtria, janë dëbuar nga ushtria e mbrapa ushtrisë serbe ka qëndruar shteti serb. Do të thotë, ky është një argument, i cili mund të përdoret vazhdimisht në të ardhmen dhe kjo është ajo pozitivja që ka ndodhur”.

“Ky është një hap i madh drejt pranimit të fajësisë nga vetë ata, të cilët kanë kryer krimet, kanë dëbuar shqiptarët dhe të gjithë kanë përfaqësuar interesin e shtetit serb”
, vlerëson Shala.

Ish-drejtoresha e Fondit për të drejtën humanitare në Beograd, Natasha Kandiq, thotë për Radion Evropa e Lirë se pranimi i fajit është shumë me rëndësi, pa marrë parasysh se kjo mund të lidhet me të drejtën e Ojdaniqit që pas dy të tretave të kohës së vuajtjes së dënimit, të kërkojë lirimin me kusht.

Sidoqoftë, edhe Kandiq beson se pranimi i fajësisë nga ana e gjeneralit Ojdaniq, i cili së shpejti mbush 72 vjet, dëshmon se në Kosovë janë kryer krime të tmerrshme. 

Natasha KandiqNatasha Kandiq
x
Natasha Kandiq
Natasha Kandiq

“Ky pranim nga ana e një gjenerali, se ai pajtohet që është fajtor, është shumë me rëndësi”.
 
“Megjithatë, vështirë mund të pritet që qeveria aktuale në Serbi ta shfrytëzojë pranimin e fajësisë nga gjenerali Ojdaniq që të tregojë se në Kosovë kanë ndodhur krime, se atje kanë ndodhur vrasje të tmerrshme, vuajtje, djegie dhe plaçkitje”,
thekson Kandiq, duke shtuar se: 

“Krimet masive kundër shqiptarëve kanë filluar para konfliktit, kurse gjatë bombardimeve të NATO-s, ato ishin intensifikuar. Fondi për të Drejtën Humanitare ka evidentuar mbi 13 mijë viktima dhe të zhdukur gjatë periudhës 1 janar 1998 deri në fund të vitit 2000, përderisa në Serbi në shumë lokacione janë zbuluar varreza masive ku ishin varrosur mbetjet e të vrarëve”, thotë Natasha Kandiq.

Për krimet e kryera ndaj popullatës civile në Kosovë, Tribunali i Hagës ka dënuar me 27 vjet burg gjeneralin e policisë serbe, Vllastimir Gjorgjeviq, pastaj ish-nënkryetarin e qeverisë jugosllave Nikolla Shainoviqin dhe gjeneralët Nebojsha Pavkoviq e Sreten Llukiq me nga 22 vjet burgim.

Së fundit, pas një procesi të gjatë gjyqësor, Gjykata e Hagës kishte njoftuar se gjenerali serb Dragolub Ojdaniq ka pranuar fajësinë për dënimin e shqiptuar ndaj tij prej 15 vjetësh burg për shkak të krimeve ndaj shqiptarëve të Kosovës të kryera gjatë vitit 1999.

Zijadin Gashi

zijadin.gashi+gmail.com

Zijadin Gashi, i lindur më 01 janar 1973 në Prishtinë. Me gazetari ka filluar të merret që nga viti 1997. Si korrespondent i Radios Evropa e Lirë punon që nga maji i vitit 2001.

Twitter
Ky forum është mbyllur
Radhitja e komenteve
Komentet
     
Nga : bardhi Prej : republika e kosoves
06.02.2013 00:20
Per DARDANIN nga Stokholmi te lutna vllavi jem a muneshe ma gjersishte me mi spjegue qeta 5 rendate e fundite qa ke shkrue sen spo te kuptoj te lutna faleminderit shume kalon mire ku do qe jeni shqiptare.
Në përgjigje

Nga : Hoda Prej : GV
07.02.2013 15:13
Bardhi nukkam kalu të lexoj se si shkruan Dardani por kur e lexoj tekstin tëndë e mar me mend se sa analfabet paraqiten me shkaravitjet e tyre. Edhe ti Bardhi mundou të shkruash dhe të folish pak më qart, përdore gjuhën e kodifikuar e nlëse nuk e din lexo sa më shumë libra posaçërisht atë të gramatikës.
Në përgjigje

Nga : dardan Prej : stockholm
06.02.2013 19:03
Shqiptaretjane krijuesit dhee qeveritaret,e perandorive me te medha te njerzimit.Perandoret siajo e Alexandrit te Madh i quajtur Mirjam Alexnder,Romes Bizantit dhe Osmaneve,jan ne thelbin e tyre,perandori te krijuara dhe qeverisura nga Shqiptaret.,apo nga paraardhesit e tyre-Pellazgo -Iliret.Ata ne rolin e qeveritareve i kan dhen botes zyrtarisht fen-njezotesh dhe jane arkitekt e financues te vepraave te kultitme te vjeter dhe me te famshem te botes.etc etc.Studiues te huaj qe njohin Historin,i vlersojn larte Shqiptaret per qytetrimin boteror.Nje nder ta eshte edhe historiani Amerikan XH Williams i cili e denon ashper persekutimin e Shqipareve ne shekullin e XX kur thote
"Eshte tragjedi tej qdo perfytyrimi ce kjo race shum e madhe dhe shume e lshte te katandisej ne kete gjendje e cila meriton te quhet Skandal i qyteterimit Europian"
Lexoni librin e Elena Kocaqit
Albanet me fame ne mijevjeqare
Nga Troja e Lashte deri ne ditet tona
Ato pes reshta skam hapesir per ti spjeguar
Në përgjigje

Nga : Anonim
06.02.2013 19:45

Nje permirsim

"Eshte tragjedi teej qdo perfytyrimi ce kjo race shum e madhe dhe shum e Lashte te katandisej ne ket gjendje e cila meriton te quhet
Skandal i qyteterimit Europian.

Nga : dardan Prej : stockholm
04.02.2013 12:36
Skandali i drejtesis,mbas te gjitha atyre fakteve dhe inqizimeve qe deshmojn pastrimin etnik te Shqiptareve nga Kosova qe e beri Slobodan Milosheviqi se bashku me tere popullaten Serbe e them me tere popullaten Serbe sepse nuk kishte perjashtim.
Sot dalin mendje te qoroditura dhe tregojn se fajsia e Ojdaniqit eshte deshmi e Krimeve Serbe ne Kosove.
Kjo fajsi e Ojdniqit eshte nje pik uji ne Oqean.
5 Kombe Shqiptare sic e thot edhe Sali Berisha ne mbledhje ne Minhenin Gjerman .
Dhe deputetit Gjerman nuk i eshte i kjarte mesazhi qe ju jep Zoteriu Berisha .
Cila fuqi Europiane mund te thot me ndergjegje te paster se eshte vetem Serbia qe beri Masakra dhe pastroi teritoret Shqiptare pa perkrahjen e tyre.
Le te del ne media dhe te thojn se neve skemi qen pjes e pazareve te gjenocideve ndaj Shqiptareve dhe vjedhjen e tokave e te atdheut te Shqiptareve.
Nese njeriu flet nga ana Historike dhe e verteta e zhdeshur.
Qe nga Roma -Franca Belgjika Anglia te gjith thojn se jan gjak i Priam Dardanit dhe Troyan,Gjermnet Fis Ilir,Derisa Shqiptaret e flasin dhe e trashegojn gjuhen dhe kulturen edhe tee Priam Dardanit edhe te Ilireve.
Nje fjale me e vjeter se edhe Priam Dardani qe paraardhesit e Shqiptareve e kan perdorur atehere por dhe sot e kesaj dite eshte I Yti.
Cfar te ben i Yti sta ben i Huaji

Nga : Jashari Prej : Gjermani.
04.02.2013 10:51
Kjo eshte maja e eisbergut.Tani e verteta po del ne SHESH.Kete kriminel ORDINER duhet VERE NE LITAR.Sepse ne filllim e ka kundershtue fajsin.Madje ne keto qaste ky ka menduar per interesin personal e jo per krimin,qe e kane bere kunder shqiptareve.Pastaje duhet te denohen edhe peshqit e vegjel.Konkretishte ekzekutoret e civileve shqiptar.Natyrishte duhet te ngrihet nji padi kolektive kunder shtetit te serbis per krimet ne kosove.Andaj padite te ngriten ne te gjitha drejtimet:1.Per Gjenocid.2.Per dhunimin e te vdekurve,sepse ata u vrane ne menyren ma mizore dhe pasi jane vorrosur kriminelet i zhvarrosen perseri dhe i vorrosen ne serbi.Tani ky krim i dyfishte dhe loja me te vdekurit eshte nji krim i cili nuk ka ndodhur as ne mesjete.3Pastaje dhunimet masive ndaje femrave shqiptare.4.Shkatrrimi ekonomik dhe djegeja e shtepive ,gjegjesishte shkatrrimi i prones private dhe asje shhtetrore.5.Te paguhet demi i kryer nga makinerija fashiste serbe Meqense faje eshte kolektive serbisá duhet te ndeshkohet dhe te denohet ne menyre kolektive.6.Neqoftese serbia nuk kerkon falje publike ndaje shqiptareve per krimet e luftes.Pastaje serbia duhet te izolohet dhe te vuaje pasojat e pluftes.

Nga : Hil Prej : Prishtine
04.02.2013 10:50
Megjiate une e shoh nje hap perpara pranimine fajit nga Ojdaniqi. Pamvaresisht lehtesirave qe mund ti ket nga tribunali i hages, Ojdaniqi me kete ka treguar pendim, dhe kerkim falje, tek te gjtha vimtimat e luftes te bera ne Kosove nga ushtria te cilen vet e ka udhehequr. Por megjithate mbete ende shume per tu ber ne kete drejtim nga shteti serb.