E enjte, nëntor 26, 2015 Kosova 22:23

Kronika

Beogradi - sytë kah Berlini

Beograd
Beograd

Artikujt e ndërlidhur

Do ta njohin njëra-tjetrën (?)

Sipas kryeministrit të Kosovës, Hashim Thaçi, procesi i dialogut po sjellë rezultate të cilat e bënë atë, që të nxjerrë një konkluzion të tillë. Ai tha se tha se njohja e pavarësisë megjithatë është rezultati përfundimtar i dialogut Kosovë - Serbi.

Çka do të nënshkruajnë Kosova e Serbia?!

Njohës të rrethanave politike në Kosovë e Serbi, thonë se modeli i dy Gjermanive mund të jetë koncepti mbi të cilin do të bazohet marrëveshja mes dy vendeve. Por përderisa njëra palë thotë se është vonë për këtë ide, të tjerët thonë se andej po ecën procesi i normalizimit të raporteve Prishtinë - Beograd.
Gjermania ka qenë në mesin e vendeve më të zëshme të Bashkimit Evropian, sa u përket kushteve që duhet të përmbushë Serbia për të marrë datën e negociatave për anëtarësim në bllok.

Autoritetet gjermane i kanë bërë vazhdimisht thirrje Beogradit që të shpërbëjë strukturat e veta të sigurisë nga veriu i Kosovës. I kanë kërkuar edhe qasje konstruktive në bisedimet me Prishtinën dhe, mbi të gjitha, normalizim të marrëdhënieve me të.

Dhe, si duket jo pa të drejtë, ka deklaruar ministrja për Integrime e Serbisë, Suzana Grubjeshiq, se “në Bruksel zhvillohet dialogu, por në Berlin vendoset”.

“Ekzistojnë shanse, të mëdha dhe reale, që të marrim datën në muajin qershor. Por, një gjë e tillë tani nuk varet nga ne, por nga Gjermania dhe vendet e tjera. E dimë se Gjermania është më e fuqishmja dhe është në duart e saj të caktojë datën për bisedime me Serbinë”, ka thënë Grubjeshiq.

Ajo, së bashku me një delegacion të vendit të saj, ka qëndruar sot dhe dje në Berlin. Autoritetet gjermane, me në krye ministrin e Jashtëm, Guido Westerwelle, u kanë përsëritur zyrtarëve homologë nga Serbia se data e negociatave evropiane varet nga bisedimet me Kosovën.

Të mërkurën në Bruksel, ka përfunduar dita e dytë e rrethit të pestë të dialogut ndërmjet kryeministrave Hashim Thaçi dhe Ivica Daçiq, me ndërmjetësimin e shefes për politikë të jashtme të BE-së, Catherine Ashton. Lart në agjendën e këtij takimi është thënë se ka qenë veriu i Kosovës dhe strukturat paralele të Serbisë, që veprojnë në atë pjesë.

Largimi i këtyre strukturave thuhet se është kushti më i vështirë për Serbinë. Ajo insiston që Kuvendi i bashkësisë së komunave serbe në veri të Kosovës të ketë autoritetin për të marrë vendime për qytetarët e nacionalitetit serb. Prishtina, në anën tjetër, nuk pranon që t’i jepen kompetenca legjislative dhe ekzekutive këtij organi.

Deputetja gjermane e Parlamentit Evropian, Doris Pack, thotë për Radion Evropa e Lirë se institucionet serbe në veri të Kosovës nuk mund të mbijetojnë dhe duhet të largohen, për hir “të së ardhmes evropiane të Serbisë”.

“Nuk mund të përgjigjem në pyetjen nëse Gjermania dhe vendet e tjera në Këshillin e Ministrave të Evropës janë të gatshme që të miratojnë datën e negociatave për Serbinë. Ajo varet nga bisedimet ndërmjet Daçiqit dhe Thaçit”.

“Nuk mund të parashoh rrjedhën e atyre bisedimeve, por nëse shënohet hap përpara, i cili do të çojë jo deri te njohja e Kosovës nga ana e Serbisë, por në një përfundim të tillë që Kosova të mos ndahet në dy pjesë, që serbët në veri të kenë institucionet e tyre të rregulluara në të njëjtën mënyrë si ato në jug, pra sipas Planit Ahtisaari, atëherë mendoj se Qeveria në Berlin, por edhe ajo në Holandë dhe vende të tjera do të miratojnë datën e negociatave për Serbinë”,
ka thënë Pack.

Në pyetjen se cili është afati i fundit që i ka vënë Gjermania Serbisë për eliminimin e strukturave paralele, Pack ka këtë përgjigje:

“Të gjitha këto që kam përmendur si kushte nuk janë çështje e afateve. Ajo që është e rëndësishme, është vendosmëria, të ketë vullnet të vërtetë për një gjë të tillë. Nëse bëhen hapa të vendosur në këtë drejtim, atëherë nuk ka rënësi nëse është maji ose tetori. Qeveria në Beograd duhet të bindë partnerët në Bashkimin Evropian për seriozitetin e synimeve të saj”.

Strukturat paralele të Serbisë veprojnë në veriun e Kosovës që nga paslufta. Serbët e atjeshëm vazhdojnë të kundërshtojnë autoritetin e Prishtinës zyrtare, me gjithë përpjekjet e kësaj të fundit për integrimin e tyre në jetën shoqërore dhe institucionale.

Valona Tela

valonateliqi+gmail.com

Si përgjegjëse për web-faqen e Radios Evropa e Lirë, ekipit në Prishtinë i është bashkuar në vitin 2007. Nga viti 2011 është redaktore emisionesh në selinë qendrore në Pragë.
Ky forum është mbyllur
Radhitja e komenteve
Komentet
     
Nga : Ismet Morina Prej : Mynih
25.02.2013 23:23
Ne qofte se Gjermania ka vene parakusht per Serbine, ajo asnjehere nuk do te leshoj pe ne ate drejtim. Poashtu ne te ashtequajturen ,,Kushtetuta Evropiane'' ka nje definim i cili shum qarte e sqaron se: Nje vend i cili ka konflikt teritorial me Shtetin fqinje, nuk mund te behet Antare e BE-se, qe do te thote, Kryeministri Thaqi, ka nje Arme te forte ne duart e veta, me te cilen mund ta neutralizoj Kundershtarin, ose ta vras vehten.
Në përgjigje

Nga : Lorik Prej : Gjermani
26.02.2013 22:51
@ismet, shum analiz e mire por pa krip se BE nuk e njeh shtetesin e Kosoves dhe sillet me Kosoven me status neutral me bishtnot 1244 qe e ka pranue Hashim Thaqi dhe qeveria amerikane.
Nese Thaqi nuk e respekton vet kushtetuten e Kosoves mos prit qe BE ta njoh Kosoven shtet

Nga : era Prej : prishtine
23.02.2013 15:33
ku vendosin tjeret esht rrezik per kosoven ,serbet pagujnn milarda per ti arrit qellimet,vetem USA jan te sigurta per ne,kujdes qeveria e KS,.